Międzygórze – Wodospad Wilczki
Říčka Wilczka pramení v údolíčku mezi horou Średniak a severním svahem Králického Sněžníku, v tomto případě můžeme hovořit o Śnieżniku (Kłodzkim) ve výšce cca 1150m. Údolí říčky odděluje výběžek polské hřebenovky k Czarne Góře Smrekowiec od vrcholů pod pohraničním česko-polským hřebenem. Asi 7km od pramene vytváří při přechodu skalního masivu působivý vodopád s malou soustavou kaskád nad vodopádem a asi 100m dlouhou skalnatou soutěskou pod vodopádem. Hlavní vodopád dnes dosahuje výšky cca 23m, před povodní r. 1997 byl však asi o 4m vyšší, díky nahromadění materiálu ve skalnatém korytě řeky. Velká voda vzniklou „zátku“ provalila a dala tedy vodopádu dnešní vzhled. I přes toto snížení je stále vodopád suverénně nejvyšším vodopádem v celém Králickém Sněžníku, v nedalekých Jeseníkách bychom asi našli vyšší (Vysoký vodopád ve stupních až 40m), ovšem žádný z nich není tak vodnatý jako wodospad Wilcki. To už bychom museli spíš do vzdálenějších Krkonoš. Vodopád je snadno dostupný od parkoviště u hotelu Nad Wodospadem, kolem vodopádu i celé soutěsky vedou můstky, lávky a ochozy. Celé okolí vodopádu je pak přírodní rezervací. Vodopád je pak jednou z atrakcí blízkých lázní a letoviska Miedzygórze. Za vodopádem pak ještě čeká Wilcku asi 11km toku již bez větších překážek až se pod Długopole-Zdrójem vlévá do Kladské Nisy (Nysa Kłodzka).
Největší atrakcí polské obce Miedzygorze nejsou zdejší klimatické lázně, ale pozoruhodný vodopád na toku horské říčky Wilczky. Ta zde totiž padá z výšky tektonického zlomu, která přesahuje dvacet metrů, do hluboké rokle s téměř svislými stěnami. V polovině 19. století byl na vodopádu rulovými kameny vytvořen umělý práh, takže vodopád dosahoval výšky 27 metrů, čímž se stal nejvyšším vodopádem nejen v pohoří Kralického Sněžníku, ale i v celých Sudetech. Při velkých povodních v roce 1997 však většina z tohoto prahu spadla do řeky, takže vodopád o některá svá prvenství přišel. Již v roce 1958 zde však vznikla malá chráněná přírodní rezervace „Wodospad Wilczki“ s rozlohou 2,86 ha. Oblast této rezervace je veřejnosti přístupná a zatím stále platí, že zcela bezplatně. Vzhledem k tomu, že nad vodopádem byl vybudován železný most a po obou stranách rokliny vyhlídkové terasy s přístupy, můžeme v tomto případě hovořit o malém zázraku.
Vodopád na řece Wilczce je jako turistická atrakce poprvé uváděn již v roce 1781, kdy byl oblíbenou destinací pro návštěvníky a hosty Landeku (Bad Landeck) nebo Długopole-Zdrój (Bad Langenau). V době, kdy na tuto oblast zaměřila svou pozornost holandská princezna Marianne byl nad vodopádem vybudován zdobný romantický park s fontánou, ke kterému až později přibyly vyhlídkové terasy, most a schodiště, z nichž jedno vedlo až na samotné dno rokle. V letech 1905 až 1909 pak byla v údolí pod kaňonem Wilczek vybudována přehradní nádrž, jejíž hráz je dlouhá 102 metrů a Vysoká 29 m.
V současné době je výška vodopádu přibližně 22 metrů a jeho zajímavá podoba pak dál pokračuje skalní soutěskou - tzv. Americkým kaňonem – lemovanou 25 metrů Vysokými skalními stěnami a krásným starým smíšeným lesem. A abychom se vrátili k těm nej. Dříve kaskádový vodopád byl ve zmíněném roce 1997 výškově překonán vodopádem Kamieńczyk, který se nachází v Krkonoších. Vodopád, jehož názvy byly v minulosti také Wölfelsfall nebo Wodogrzmotami Zeromski, se nachází na vstupním okraji Międzygórze a v jeho těsné blízkosti se nachází také placené parkoviště a dvě občerstvovny. Nedaleko odsud si můžete prohlédnout také sálu Baštu (Baszta) nebo kamenný kostel sv. Kříže z roku 1911.