Moravská Nová Ves
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Moravská Nová Ves je velká vinařská obec s 2520 obyvateli a najdeme ji v oblasti nazývené Podluží, severovýchodním směrem od města Břeclav a jihozápadním směrem od města Hodonín. Obec se rozkládá na pravém břehu řeky Kyjovky a na levém břehu říčky Svodnice. Kolem severního okraje obce prochází silnice spojující města Břeclav a Hodonín a jižní částí obce vede železniční trať na trase Břeclav - Hodonín - Uherské Hradiště. Od jižního okraje obce se rozprostírají vinice a v jejich okrajové části je řada vinných sklepů. Severozápadním směrem od obce je řada vrtných věží na těžbu ropy a zemního plynu. Jihovýchodním směrem od Nové Vsi a na levém břehu Kyjovky je rozlehlé jezero, jež vzniklo po těžbě štěrkopísku. V Moravské Nové Vsi se křižuje několik cyklistických tras a to Moravská stezka, Beskydsko-karpatská cyklistická magistrála a Podluží.
Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1265 a v tomto období nesla název Waltersdorf. Území dnešní obce bylo osídleno již v období pravěku, což dokazují archeologické nálezy. Obec byla založena velehradským klášterem a byla majetkem tohoto kláštera. Ve 14. století se obec uvádí jako pustá. Obec byla nově osídlena a pod novým jménem a to Nová Ves. Pod názvem Moravská Nová Ves je obec uváděna od roku 1911. V roce 1528 se majitelem obce stává Jan ze Žerotína a tím se obec stává součástí břeclavského panství. Dominantou obce je barokní kostel svatého Jakuba Většího pocházející z roku 1773. U kostela stojí sochy svatého Václava a svatého Floriána z první poloviny 18. století. Ve středu obce pak najdeme sochu svatého Jana Nepomuckého zhotovenou v roce 1740. Zajímavou památkou v obci je také budova školy postavená v roce 1929. U západního okraje obce najdeme sousoší Svaté Anny.
Fotogalerie
Mapa 91 D1
kostel sv. Jakuba (1750)
První zmínka o objektu 1261
Poprvé je ves písemně doložena roku 1261 pod názvem Walterova ves. V průběhu středověku se můžeme s touto obcí setkat pod názvy Nova villa a Mährische Neudorf. V průběhu 14. století respektive jeho začátkem ves zpustla po nájezdu uherského vojska. Tehdy obec patřila pod správu velehradského kláštera. Teprve roku 1528 přechází z jeho vlastnictví do majetku Jana ze Žerotína a je tak připojena k břeclavskému panství, kde roku 1807 se stává městem a ve kterém zůstává až do roku 1848. Během třicetileté války a v průběhu 17. století byla obec ještě několikrát zpustošena různými vojsky. Kostel sv. Jakuba Většího původně byl vystavěn při založení obce a tak se o něm můžeme dočíst již roku 1265 a stavba vydržela i poničení bočkajovými vojsky roku 1605. Roku 1770 je však zbořen a na jeho místě byl vystavěn nový kostel o tři roky později. Před kostelem můžeme spatřit sochu sv. Floriána z roku 1745 a sochu sv. Václava z roku 1742. Z dalších památek jmenujme sochu sv. Anny u silnice směr Hrušky a na návsi sochu sv. Jana Nepomuckého. Obec se nachází 8 km severovýchodním směrem od Břeclavi odkud je též nejsnadnější přístup po silnici. Nevede sem žádná ze značených TZN.