Loading...
Moravskotřebovské lapidárium je nesmírně zajímavou záležitostí, a to nejen svým obsahem, ale i dějinami. Jedná se totiž o objekt neznámého stáří, který byl ve své historii márnicí, hřbitovní kaplí sv. Markéty i kaplí Všech svatých. Lapidáriem se stal „až“ v roce 1912, a to zejména zásluhou zdejšího muzejníka Aloise Czerného.
Dnes je lapidárium nejčastěji popisováno jako empíroví stavba pocházející z počátku 19. století. Nachází se v nejvyšší – tedy východní - části hřbitova, je součástí jeho ohradní zdi a vzhledově se jedná o hřbitovní kapli s půlkruhovým kamenným závěrem a sakristií.
První náznak nutnosti vzniku lapidária přinesl Moravské Třebové rok 1896, kdy byly z podlahy hřbitovního kostela Povýšení sv. Kříže vyzvednuty první čtyři náhrobníky. Poté, co zde v roce 1911 došlo k vyzvednutí dalších náhrobníků, bylo nutno najít důstojné místo pro jejich uložení. A tak se roku 1912 změnila empírová kaple sv. Markéty na lapidárium renesančních náhrobníků.
Někdejší kapli charakterizuje zejména její průčelní trojúhelný štít a boční přístavky. K pravoúhlému vchodu vede široké schodiště, střecha je valbová. Interiér je vydlážděn, zdi jsou prolomeny dvěma okny na bocích půlválcového závěru a strop zdobí malba.
V areálu hřbitovního kostela bylo na přelomu 19. a 20. století postupně nalezeno několik desítek náhrobních kamenů ze 16. (i počátku 17.) století, které byly částečně nainstalovány v lapidáriu, částečně ozdobily jižní stěnu kostela Povýšení sv. Kříže, kde se nachází např. pozoruhodný soubor dětských náhrobníků. Společně s tímto kostelem je také lapidárium chráněnou kulturní památkou již od května roku 1958.
Za nejvýznamnější artefakty, které zde můžeme vidět, bývají nejčastěji považovány náhrobníky rytířského rodu Littwitzů (ty snad vytvořil neznámý mistr, který vyzdobil také věž a východní křídlo zdejšího zámku) nebo šedý náhrobník rodiny moravskotřebovského kata Vavřince Bohla. Cenné jsou i náhrobníky zdejších měšťanů. Zajímavý je také fakt, že v době svého vzniku to bylo jediné lapidárium na Moravě a byly do něj umístěny pouze ty nejhodnotnější a nejlépe zachované náhrobní kameny.
Lapidárium můžeme v podstatě rozdělit na dvě samostatné části. V někdejší kapli sv. Markéty můžeme vidět celkem 28 náhrobníků, z nichž jsou jen dva neurčené. Na obvodové zdi hřbitovního kostela je umístěno 24 náhrobníků, z nichž je neurčeno pět a další tři jsou epitafem k nějaké tragické události (oběti povodní) nebo „motivní“ bez bližšího určení (např. Ukřižování nebo Vzkříšení).