Moravská Třebová – mostní kaplička zvaná Povodňové desky
Tato zajímavá drobná „kulisová“ stavba vedle kamenného mostu přes Třebůvku bývá označována jako výklenková kaple i empírový chrámek s trojúhelným štítem. Známá je ovšem hlavně pod označením Povodňové pamětní desky, protože vznikla jako ochrana trojice pískovcových nápisových a reliéfních desek, připomínajících ničivé povodně a opravu sousedního mostu v 17. a 18. století.
Povodňové desky stojí na poprsni mostu a jejich podobě vévodí chrámové průčelí s trojicí mělkých nik se segmentovým záklenkem a lichoběžníkovým klenákem. V nikách jsou osazeny pískovcové desky s půlkruhovým horním zakončením. Jejich označení za povodňové je ovšem tak trošku nespravedlivé – vždyť např. ta středová je opravdu „pouze“ reliéfním zobrazením Kalvárie.
Kaplička Povodňové desky je považována za důležitý hmotný doklad historie města i přírodních katastrof, které Moravskou Třebovou postihly. Jako taková byla mezi naše chráněné kulturní památky (spolu s kamenným mostem, sochou sv. Jana Nepomuckého i nedalekým sousoším Loučení Krista s Pannou Marií) zařazena hned v květnu roku 1958.
A co že tedy na jednotlivých pískovcových deskách můžeme vidět? Na té levé, která vlastně dala celé památce její „jméno“, liechtensteinský znak ve vavřínovém věnci a nápis, sdělující, že tuto desku pořídil roku 1665 Karel Eusebius z Lichtenštejna, a to na paměť povodně v roce 1663 a následné výstavby nové cesty. Středovou Kalvárii jsme již zmínili výše a na pravé desce si můžeme přečíst o rekonstrukci kamenného mostu v roce 1770.
Na závěr ještě jedno upozornění: Pokud půjdete k Povodňovým deskám podle serveru Mapy.cz,, najdete je na konci „slepého ramene“ Jevíčské ulice. Pokud vám budou milejší Google mapy, je adresou kapličky ulice Jánská, popř. Rybní náměstí.