Moravská Třebová – sv. Jan Nepomucký na kamenném mostě
Kamenný most se sochou oblíbeného barokního světce není zdaleka doménou naší metropole a setkat se s touto „atrakcí“ můžeme i v obcích podstatně menších. Příkladem může být i most přes Třebůvku na Jevíčské ulici, který se svým nejbližším – dnes ovšem poměrně nevzhledně zarostlým - okolím patří k nejromantičtějším místům v renesanční Moravské Třebové. Jedním z prvků, které tento dojem spoluvytváří, je právě barokní pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého, umístěná ve středu mostu.
Socha sv. Jana Nepomuckého vznikla v roce 1773 a jejího autora už dnes neznáme. Svatý Jan zde stojí na širokém hranolovém soklu, na který navazuje střední sokl volutový. Na tom již stojí samotná socha držící v levé ruce velký kříž s korpusem Krista, který mu přidržuje postava andílka. Pravou ruku má světec volně spuštěnou podél těla. Oblečen je v tradiční kněžské roucho a přes ramena má přehozený kožešinový pláštík, svázaný šňůrkami s velkými třásněmi. Janův vousatý obličej lemují dlouhé vlasy.
Mostní socha sv. Jana Nepomuckého v Moravské Třebové je všeobecně považována za – velmi půvabně umístěné a poměrně kvalitní - umělecké dílo regionálního významu a mezi naše chráněné kulturní památky byla (spolu s kamenným mostem, tzv. Povodňovými deskami a nedalekým sousoším Loučení Krista s Pannou Marií) zařazena hned v květnu roku 1958.