Na paměť morové epidemie, která začala v Třebechovicích pod Orebem 15. července 1680 a vyžádala si životy 450 zdejších obyvatel (podle jiných pramenů jen 427 lidí), měl být na náměstí postaven velký morový sloup se skupinou zemských sv. patronů a Pannou Marií, který se měl stát připomínkou této nešťastné události a zároveň vyprosit u Panny Marie to, aby držela nad zdejším obyvatelstvem svou ochrannou ruku, aby se podobná věc již nikdy neopakovala.
Když se město poněkud z morové rány vzpamatovalo, začalo se na něj vybírat. Den před sv. Petrem a Pavlem v roce 1695 však velký oheň zničil celé město. Tehdy shořelo 75 stavení, 11 stodol, masné krámy a kostelní věž, v níž se rozlily zvony. O 2 roky později byly tedy pořízeny pouze zvony a postavení mariánského sloupu bylo notně oddáleno.
A tak teprve za faráře P. Františka Hrdličky roku 1709 mohlo být staré přání zdejšího obyvatelstva splněno, ale pro chudobu města byl postaven jen nynější sloup s Pannou Marií a s latinským a českým nápisem: „SANCTA MARIA VIRG. IN TERCEDE PRO NOBIS: S. MARIA ORODVG ZA NAS NINĚGSSI NEBEZPECZNI CZAS LETA PANĚ 1709.“, přičemž latinský text v sobě obsahuje zároveň letopočet zřízení sloupu. Na pravé straně soklu je ještě umístěn nápis: „Obnovena L. P. 1832 Nákladem Antonína PAKESS měštěnína zdejišího 1907 1933.“
Sloup později utrpěl na svém vzhledu, protože pozdější navážka náměstí zakryla jeho schodiště. V roce 1934 byly sloup a socha Panny Marie pietně opraveny. Byla to poslední výrazná renovace tohoto díla. 24. ledna 1964 byl sloup zapsán do státního seznamu kulturních památek (viz
https://pamatkovykatalog.cz/sloup-se-sochou-panny-marie-immaculaty-morovy-sloup-2155340).
Díky výše jmenovaným změnám se tedy ze soklu zvedá vysoký štíhlý korintský sloup s hlavami andílků místo závitů, na jehož vrcholku stojí na hadem obtočené zeměkouli v dlouhém rouchu oblečená a prostovlasá Panna Marie se sepjatýma rukama, s pohledem zbožně upřeným vzhůru a se svatozáří se 7 hvězdami kolem hlavy. Vzhledem ke svému umístění je však ve vegetační době téměř úplně zakryt sousedními stromy, takže se stává, že mnozí návštěvníci ho při své cestě Masarykovým náměstím i přehlédnou.