Tajemný kamenný kruh u Lemberku
Turistické cíle • Příroda • Kámen
Nejvíce tzv. menhiru (v překladu Dlouhých kamenů), najdeme ve Francii( Bretani), Anglii a Irsku. Málokdo ví, že několik těchto záhadných památek najdeme i na našem území, zvláště na Lounsku a Rakovnicku. Kdo chce získat představu, jak takovéto prastaré přírodní svatyně vyhlížely, může spojit návštěvu zámku Lemberk, nacházející ho se nedaleko malebného Městečka Jablonné v Podještědí.
Od zámku se ke Kamennému kruhu dostaneme po místní komunikaci směr Janovice, asi po 300 metrech spatříme rozlehlou louku na pravé straně dotýkající se pásu lesa. Sejdeme na louku a po znatelné cestě vstoupíme do lučního porostu, abychom asi po 100 metrech odbočili vlevo k špici lesního porostu. Hned na kraji uvidíme první vztyčené kamenné sloupy a po mírně stoupající cestě dojdeme k nevelkému prostranství s Kamenným kruhem.
Kdo by očekával tisíciletou historii tohoto místa, bude asi zklamán. Kameny zde byly vztyčeny docela nedávno, začátkem devadesátých let minulého století a jsou dílem akademického malíře Jiřího Beránka jakou součást sochařského sympozia, které proběhlo v okolí Lemberka v roce 1992. Několik dalších sochařských výtvorů najdeme na začátku Lipové aleje. Zmiňovaný Kamenný kruh nazval autor Bezčasí. Dílo mělo znázorňovat spojení starých a nových kultur a civilizací, není dokončeno, chybí dvě desky z leštěné žuly, které měly představovat časovou smyčku, proudění času tam i zpět. 21 čedičových sloupů sem bylo přivezeno z lomu v Polevsku a vztyčeno pomoci jeřábu.
Někteří psychotronici a záhadologové nepochybují o léčivých účincích tohoto místa, faktem je, že že do kruhu chodí stále hodně návštěvníků hledajících klid a relaxaci. I když místo samé bylo poslední dobou dosti poškozeno vlivem vandalského řádění, přesto lze tu najít oázu klidu v rušném způsobu života dnešní civilizace.