Město Jablonné v Podještědí.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Proč padl výběr tohoto výletu na výše uvedené město byla skutečnost, že se tady nachází několik zajímavých památek. Mezi nimi je i bazilika minor zasvěcená sv. Vavřinci a sv. Zdislavě. Je významnou památkou nejen v naší zemi, ale i ve střední Evropě. Navíc v okolí města jsou také další přírodní i stavební památky. Menším problémem byla cesta Libercem, ale jak jsme se dostali na silnici do Chrastavy, bylo vyhráno. Silnice č. 13 nás dovedla k odbočce do města a po necelé půlhodině jsme již zaparkovali na náměstí Míru ve výše uvedeném městě.
Jablonné patří k nejstarším sídlům v této oblasti. Zakladatelem města byl Havel z Lemberka a první zmínka o místě je z roku 1241. Za Markvarticů bylo město opatřeno hradbami a byla zde dokonce i mincovna. O století později vlastnili město Berkové z Dubé, po nich Vartenberkové a opět se vše vrátilo Berkům z Dubé. Tento rod vlastnil město až do 18. století. Od roku 1718 je vystřídali Pachtové z Rájova. Protože městem procházela obchodní stezka z Čech do Lužice, stalo se poměrně brzy významným místem. Bohužel zdárný vývoj byl několikrát přerušen. V roce 1425 město zpustošili husité. Třicetiletá válka a následná dvě selská povstání ( 1680 a 1775 ) byly další pohromou. Aby toho nebylo málo, došlo v roce 1788 k velkému požáru města, po kterém zůstalo ušetřených jen 10 domů. Během 1. světové války byl na okraji města postaven zajatecký tábor pro ruské vojáky. Uvádí se, že zde bylo až 12 000 osob. Po druhé světové válce bylo odsunuto německé obyvatelstvo. Dnes ve městě žijí necelé 4000 obyvatel . Od roku 1992 je město památkovou zónou.
Za čím jedeme?
Naše vycházka městem začíná na náměstí Míru. První co jistě upoutá je barokní morový sloup z roku1686. Na náměstí je několik zajímavých domů a část náměstí je parkově upravena. Je zde i radnice a několik obchodů. V JZ části města nedaleko náměstí je bývalý kostel Narození Panny Marie. Věž kostela je dnes vyhlídkou. V okolí je část středověkých hradeb. Vracíme se na náměstí a jdeme k bazilice minor. Svatyně je zasvěcena sv. Vavřincovi a sv. Zdislavě. Je to nádherná barokní stavba, která byla postavena mezi roky 1699 až 1722. Bohatě zdobené je trojdílné průčelí. Bazilika je otevřena a vnitřek překvapí jak rozmanitostí tak i zastoupením několika slohů. Z chrámové lodi lze projít do přilehlého dominikánského kláštera. V době naší návštěvy zde byly vystaveny dětské kresby. V okolí baziliky se nachází i několik hezkých barokních soch. Klášterní ulicí procházíme do ulice Zdislavy z Lemberka. Tady se nachází nejstarší dochovaná památka města, gotická kaple sv. Wolfganga. Kaple prošla v 16. století renesanční úpravou. Nedaleko kaple je rokokový zámeček Pachtů z Rájova postavený v roce 1770. Byl původně loveckým zámečkem a sloužil i jako stanice jízdní pošty. Zajímavostí jistě je, že dne 19. 8. 1813 tu dlel Napoleon Bonaparte. Na chodníku před budovou je barokní sloup Nejsvětější Trojice z roku 1682. Deštík nám naši vycházku městem přerušil, ale to už se blížil čas oběda.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na náměstí jsme našli jídelnu a i když nabídka byla omezená, vybrané jídlo bylo velmi dobré. Cena lidová, co si více přát. Při pobytu v této oblasti jsme se stravovali a bydleli v chatě Liberecká výšina. Můžeme jen doporučit.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jablonné v Podještědí je sice menším, ale moc hezkým městem. Uličky připomínají staré dobré časy a velkolepá svatyně prostě nemá chybu. Nám se i přes nepřízeň počasí městečko líbilo.
Ostatní informace
Vstupné jsme tady nikde neplatili. Moc jsme toho nenachodili, ale na druhé straně je toho hodně k vidění. Půl dne uteklo jako voda a jen déšť nám nedovolil trochu více projít okolí. Jablonné v Podještědí je na mapě KČT č. 14 Lužické Hory.