Vyhlídková věž - Jablonné v Podještědí
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Vyhlídka
Malé, ale o to víc malebné městečko Jablonné v Podještědí, nacházející se v podhůří Lužických hor, skýtá navštěvníkům bohatý výběr historicky cenných památek všeho druhu. Nebudu je ani všechny vyjmenovávat, nakonec je snadné seznámit se s nimi na těchto stránkách.
Už zdaleka nás upoutají dvě dominantní věže. První je kopule baziliky sv. Zdislavy a sv. Vavřince a tou druhou je štíhlá, bílá, hranolovitá, ale také nepřehlednutelná věž bývalého kostela Narození Panny Marie. Tato stavba patřila k nejstarším ve městě. S největší pravděpodobností již byla založena sv. Zdislavou a jejím manželem Havlem z Lemberka. První dochovaný záznam o kostele pochází z roku 1279, kdy jej biskup Tobiáš z Bechyně svěřuje do péče řádu cisterciáků z nedalekého kláštera v Hradišti nad Jizerou. Bohužel, bouřlivé husitské doby, se destruktivně podepsaly i na tuto významnou památku. Kostel byl několikrát vyrabován a poničen a až roku 1457 byl nákladně opraven, znovu vysvěcen.
Kostel Narození Panny Marie byl na svou dobu vcelku bohatě vybavený. Měl pět oltářů se sochami světců a 22 obrazů. Na počátku 18 století přibyly bohatě vyřezávané varhany, věž byla osazena dvěma zvony a věžními hodinami. Bohužel, kostel se své slávě dlouho netěšil. Nejprve byl dostavěn honosný barokní chrám sv. Vavřince při dominikánském klášteře, pak v roce 1758 zasáhl kostel blesk, který značně poničil vnitřní zařízení a vrchol zkázy přišel v roce 1788, kdy kostel padl za oběť ohni. Poničený objekt chátral a v polovině 19.století se vážně uvažovalo o jeho zboření. Nakonec ho zachránily jeho rozsáhlé patrové sklepy, které měly být údajně dokonce spojeny s katakombamy pod chrámem sv. Vavřince. Radní se rozhodli přebudovat kostel na městský pivovar. Zbytky kostelní lodě byly strženy a vybudován nový účelový přístavek, původně osmiboká věž se stala čtyřbokou.
Pivo, prý velice dobré, se zde vařilo až do roku 1932. Pak byl objekt opět opuštěn a až po 2.světové válce zde bylo provizorně umístněno několik školních tříd, než byla vedle vystavěná nová škola. Pak opět začal objekt chátrat, věž hrozila zřícením a opět se uvažovalo o její stržení. Záchrana, v poslední chvíli, přišla až v roce 2002, kdy se hrstka nadšenců pod záštitou Obecního úřadu, rozhodla věž nákladně opravit a vybudovat na Ochozu Vyhlídku.
Náročný výstup po 176 schodech na vyhlídkovou plošinu ve výšce 30 metrů rozhodně stojí za to. Odměnou vám bude nádherný panoramatický výhled nejenom na historické jádro města, ale i na horské hřebeny Lužických hor, Ještědského hřebenu, či Ralské pahorkatiny. Navíc se můžeme blížeji seznámit s architekturou věže, lze zde najít prvky románské, gotické i barokní.
Z věže můžeme zblízka sledovat i další místní raritu, nejstarší čapí hnízdo ve střední Evropě, na bývalém pivovarském komíně sídlí čapí rodinky nepřetržitě již od roku 1846.
Věž je přístupná veřejnosti v sezóně, tedy od dubna do září, denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin, po sezóně je nutno domluvit návštěvu se správcem věže. Vstup je 20 a 10 Kč.