Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
O tom, že " od Buchlova větor věje " se zpívá ve známé lidové písničce. Hrad stojí totiž na vysokém kopci na jižním výběžku Chřibů, kde se určitě vítr cítí jako doma. Pozoruhodné sídlo vzniklo v 1. polovině 13. století jako románská pevnost, kterou založil český král. Později se Buchlovský hrad stal majetkem různých šlechtických rodů. Za jejich panování často měnil podobu, byl goticky přestavěn a rozšířen, později renesančně. Jeho poslední úprava byla barokní v 17. stol., kdy došlo i k rozšíření prvního předhradí. Poslední majitelé Berchtoldové na hradě zřídili muzeum s různými šlechtickými předměty ze svých cest po světě. Buchlovský hrad je dnes kulturní památkou, kterou tvoří rozsáhlý soubor objektů různého stáří od doby románské až po barokní, obklopují ho tři nádvoří. Jádro je tvořeno dvěma románskými hranolovými věžemi později s renesančně upraveným palácem.
Cenná je ranně gotická hradní kaple - jedna z nejhodnotnějších na Moravě, umístěna v jedné hradní věži, odkud se návštěvníkům naskytne nádherný výhled do kraje. V honosně vybavených interiérech hradu si prohlédnete přírodovědecké, egyptologické sbírky stavební historické expozice, knihovnu, atd. Siluetu tohoto jednoho z nejkrásnějších moravských hradů - hradu Buchlova, stojícího na hřebenu Chřibů vidíme za jasného počasí z načeho balkonu panelového domu ve Zlíně.
Hrad se nachází asi 3 km SZ od Buchlovic. Byl založen jako obranná pevnost na křižovatce jantarové a uherské stezky. Tato pevnost je jednou z nejstarších barokních šlechtických sídel na území ČR. Od roku 1945 se stal hrad majetkem státu a patří mu dodnes. Z nedalekých Buchlovic k němu vede žlutá turistická značka ulicemi vzhůru přes obec až na horní konec. Následuje stoupání lesem, přes louku a zase lesem až do sedla mezi hradem a Kaplí sv. Barborky. Cesta vede k parkovišti a restauraci pod hradem, pak odbočkou lze pěšky pokračovat až k hradu. Kapli sv. Barborky najdete na vrcholku nedaleko hradu, východně, asi 1 km po žluté. Uvnitř jsou tři oltáře. U této kaple bývaly poutní bohoslužby na svátek sv. Barbory a 2. neděli po Velikonocích. Roku 1784 byla kaple uzavřena, od 19. stol. jsou na Barnorce poutě obnoveny a konají se tu dodnes na svátky Nejsvětější trojice a Nanebevzetí PannyMarie. Tento nádherný státní hrad jsme navštívili vícekrát, pokaždé jsme použili jinou cestu, vždy se nám líbil stejně.