Novojičínské Janáčkovy sady
Turistické cíle • Příroda • Park
Nový Jičín je krásné historické sídlo, vsazené do půvabné KRAJINY beskydského podhůří a sníženiny podél řeky Odry. Tak jako u většiny našich měst, ani jemu nechybí dostatek zeleně, důležité pro regeneraci jeho obyvatel. Tady v Novém Jičíně funkci „zelených plic“ plní hned dva parky.
Menší z nich se nachází na samé periférii městského centra a nese název Janáčkovy sady. Jejich poznávacím znamením je už z dálky vysoká věž kostela Nejsvětější Trojice, vystavěného nad rušnou městskou ulicí K nemocnici. Od konce 16.století do poloviny století devatenáctého se tady místo parku nacházel druhý městský hřbitov, ale v roce 1879 byl zrušen, poté bylo prostranství rozšířeno a přeměněno na druhý největší městský park. Jeho soudobá podoba pochází z roku 1976. Ve střední části narazíme na originální bludné balvany, které sem zhruba před 500 tisíci lety přinesl kontinentální ledovec až z daleké Skandinávie. Jedná se o různorodou švédskou rulu a žulu.
V jejich sousedství narazíme na exemplář dřezovce trojtrnného. (Hlavní součástí sadů jsou pochopitelně domácí i nepůvodní druhy stromových a keřových dřevin.)
Od roku 1963 zde stojí i busta toho, po němž nesou sady svůj název. Geniální hudební skladatel Leoš Janáček se narodil v nepříliš vzdálených Hukvaldech a do kamene ho zde zpodobnil frenštátský sochař Karel Vašut.
V severní části parku se nachází kašna se sochou boha Herma. Pamětní deska Karlu Krylovi, který v Novém Jičíně prožil své mládí, byla slavnostně odhalena roku 1995 a najdete ji v nejvyšší, jižní části parku.
Kromě zmiňovaného, původně gotického hřbitovního kostela Nejsvětější Trojice si na okraji parku u něj můžete prohlédnout i barokní sochu sv.Ignáce a hned nad kostelíkem stojí barokní kaple sv.Kříže. K parku přiléhá také novogotická modlitebna Českobratrského evangelického sboru, postavená místo naplánovaného evangelického kostela.
Janáčkovy sady slouží kromě relaxace a oddechu též jako nástupní místo naučné vlastivědné stezky.