Novojičínské Smetanovy sady
Turistické cíle • Příroda • Park
Největším veřejným parkem města Nový Jičín jsou Smetanovy sady, které svou zelení vyplňují ve svahu kopce poblíž nemocnice a Španělské kaple plochu o rozloze 4.5 hektaru. V jejich bohaté a téměř stoleté historii se jejich původní název změnil od Válečného parku na Mendelův a nynější název nesou od konce druhé světové války.
Na počátku jejich vzniku stálo v roce 1910 rozhodnutí o zrušení katolického hřbitova, který se nacházel v jejich současné jihovýchodní části a na němž se zesnulí pochovávali až do roku 1890. Dalšími kroky bylo zrušení hřiště a samozřejmě i darovací lístina od místního továrníka Wilhelma Grohmanna, který městu věnoval území s kaštanovou alejí a svojí soukromou zahradou. Posledním dílkem do skládačky parku byla i plocha, kterou využíval Okrašlovací spolek jako stromovou školku.
O rok později vznikl první návrh parku, ale protože členové právě toho Okrašlovacího spolku nesouhlasili s vykácením starých stromů a se zbořením staré hřbitovní zdi, úspěchu se nedočkal. V roce 1915 byl schválen plán jiný, přičemž se tolik diskutovaná hřbitovní zeď demolici stejně nevyhnula.
Významným mužem se při proměně plánů ve skutečnost stal předseda Okrašlovacího spolku – Ferdinand Tillemann. Protože na samotnou práci „nebyli lidi“, dosáhl toho, že mu byly dány k dispozici ženijní jednotky 16.záložního pěšího pluku, který právě ležel ve městě.
Vojáci provedli veškeré hrubé práce a díky obsahu stovek přijíždějících vozů s kamením, pískem a jiným materiálem během 365 dní zarovnali terén a v celém prostoru parku položili chodníky. Za materiál na lavičky posloužily vyřazené dřevěné pražce, kterými přispěla místní dráha.
Do roku 1918 byly osety trávníky a vysázeno veliké množství křovin a téměř půl sta nových stromů.
Vstupní části parku tehdy dominovala pergola, zhotovená firmou R.H.Blum. Za ní návštěvníka přivítaly květinové záhony, lemované travnatými plochami a promenádním chodníkem. O něco později k pergole přibyla skulptura významného německého básníka Josefa von Eichendorffa.
O něco výš v parku vyrostl meteosloupek a veřejné WC, které se v té době ale nazývaly záchodky. Altánek, který dodnes zdobí střed sadů, byl vybudován v roce 1927. Opravdu nepřehlédnutelným prvkem parku je pak trochu megalomanský památník Johanna Gregora Mendela. Stojí v jeho horní části a je vůbec největším takovým známým.
Po válce byly některé prvky z parku odstraněny. Byla to např. již zmiňovaná pergola anebo vyhlídkový altánek, stojící poblíž Španělské kaple.
V padesátých letech prošly Smetanovy sady rozsáhlou asanací. Tehdy zde byly zbudovány i vodní nádrže, které měly sloužit k rekreačnímu využití. Později byly i ony zrušeny a prostor využit k výstavbě Letního kina.
A někdy v té době park ozdobila i busta hudebního velikána Bedřicha Smetany, po němž sady dodnes nesou své jméno...