Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
K novojičínské Španělské kapli z města vedla poutní cesta, která byla díky štědrým darů bohatých měšťanů časem olemována deseti sochami světců a křížů. Ano, v době „Temna“ sice došlo na straně jedné k Velké (místy i násilné) rekatolizaci lidu, ale na druhé straně se vlády ujal ten nádherný a vzletný stavební sloh, zvaný barokem, který zkrášlil krajinu až k nepoznání.
My se nyní krátce zastavíme u dvou Kamenných plastik z té doby – u sochy sv.Antonína a sv.Ignáce, dodnes zdobící bývalou poutní trasu, ale v současnosti se už poněkud ztrácející v městské zástavbě. Jména autorů barokních soch se nezachovala, ale protože v té době v Novém Jičíně sídlil jen jediný „profesionální“ a známý sochař Josef Petrowicz, padá podezření na něho.
Socha sv.Antonína Paduánského stojí na svém původním místě nedaleko Španělské kaple – na druhé straně ulice K nemocnici naproti Smetanovým sadům. Ona totiž kvůli staré lidové pověsti nesměla být nikdy přemístěna, neboť kdo by tak násilím učinil, dostal by prý od svatého Antonína strašlivou facku!
Socha proto dodnes stráží posmrtný klid padlých španělských (ve skutečnosti neapolských) vojáků, stále drží na předloktí malého Ježíška a její nehybné Kamenné oči jsou upřeny do bohaté městské zeleně největšího novojičínského parku.
V době svého vzniku na její zhotovení štědře přispěl měšťan Paul Crips a nyní – v jednadvacátém století – se o její restauraci zasloužil Jakub Gajda.
Svatý Antonín, jenž se díky svému chatrnému zdraví dožil pohých třicetišesti let, proslul už ve 12.století jako vynikající františkánský teolog a ohnivý kazatel a jeho obliba se poté rozšířila po celém světě.
Tady v Novém Jičíně se ale o svou budoucnost (byť jen v obrazu sochy) určitě bát nemusí...
Skulpturu jeho svatého „kolegy“ - Ignáce z Loyoly, nalezneme blíže k městskému centru, neboť krášlí prostranství u kostela Nejsvětější Trojice. Ani u ní neznáme jméno autora, ale zato je podle vyrytého textu a letopočtu 1749 -52 dobře znám její donátor, jímž byl slovutný Ignác Schindler.
Svatý Ignác proslul jako jeden z největších křesťanských mystiků a také jako spoluzakladatel Tovaryšstva Ježíšova - řádu jezovitů, který velmi zvláštně spojoval vojenský dril a absolutní poslušnost spolu s křesťanskou mystikou. Ignác žil na přelomu 15. a 16. století a na rozdíl od svatořečeného Antonína se dožil v té době požehnaného věku pětašedesáti let.
Socha umístěná u kostela je jenom kopií. Originál spočívá v lapidáriu Vlastivědného muzea dole ve městě...