Výlet do Nového a Starého Jičína
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Nový Jičín je překrásné historické město, leží na jižním okraji Moravské brány, na levém břehu řeky Jičinky, na východní straně u Podbeskydské pahorkatiny. Spousta pamětihodností ve městě tvoří Městskou památkovou rezervaci. Vydáváme se sem autobusem ze Zlína, cesta trvala asi dvě hodiny. Přijíždíme brzy ráno, Masarykovo náměstí je ještě liduprázdné, zaujme nás jeho čtvercový pravidelný tvar po celém obvodu je lemované podloubím. Turisté si zde prohlédnou spoustu zajímavých památek. Střed náměstí zdobí Morový sloup, kašna se sousoším tančících sedláků. Dále jsme zde viděli Starou poštu, Radnici, sloupy, sochy a zajímavé domy. Kolem náměstí je i spousta restaurací.
Naší pozornosti neunikl ani nádherný Žerotínský zámek s dvojicí věží, stojící uprostřed města. Před jeho vchodem stojí fontána. Ve 14. století plnil zámek funkci obranného systému města. Původně to byl opevněný dům mnohokrát přestaven. Postupně byl rozšiřován, od 16. století přestavěn na renesanční sídlo. V 19. století byla zbořena většina věžic. Po roce 1945 bylo do zámku umístěno muzeum se spoustou sbírek. Nelze vynechat prohlídku expozice s 600 klobouky a různými čepicemi z 19. a 20. století. Dokonce si je návštěvníci mohou vyzkoušet a prohlédnout se s nimi před spoustou zrcadel.
Dále jsou zde expozice s díly umělců Novojičínska a expozice o historii města a další výstavy. Prohlédli jsme si zde i pět pokojů. Moc se nám tu líbilo. Z jedné části obklopuje zámek i zámecký park.
Za další historickou památkou se vydáváme nejdřív kousek pěšky přes město. Abychom ušetřili aspoň 5 km chůze, neboť je hrozné vedro, vydáváme se dál autobusem. Cestou vidíme restauraci Skalky s chatkami. Vlevo v údolí láká ke koupání velké jezero Čerťák. Tato nádrž se nachází vedle hlavní silnice z Nového Jičína do Kojetína asi 3,5 km od města. V létě je to oblíbené rekreační místo. Vystoupili jsme na konečné v Kojetíně. Jdeme kolem vsi s romantickými zalesněnými vršky, pak se ulicí strmě dostáváme na horní konec osady a po louce na vrchol kopce Svince. Z 535 metrů se naskytuje pohled do KRAJINY jako z letadla.
Za čím jedeme?
Pod námi se za Moravskou bránou rozprostírá kopec se zříceninou hradu a pásmo Oderských vrchů, vpravo za zády vidíme Beskydy - nádhera !!! Z kopce v silném větru sestupujeme po louce dolů k lesu. Tady nás ale čekal horor - strašně strmý sestup dolů. Takže pomalu od stromu ke stromu sestupujeme, mezitím odpočinek. Nejhorší byl závěrečný úsek - sestup k Oční studánce. Po jeho zdolání jsme si konečně na lavičce oddechli. Z lesa pak vycházíme polňačkou, obcházíme malé jezero. Serpentýnami pak po silnici vystoupáme k hradu Starý Jíčín.
Procházíme se po areálu hradu. Je to rozlehlá zřícenina na Starojickém kopci z počátku 13. století, je spjatý s rodem hraběte Arnolda z H"ucheswageni, patří mezi nejstarší hrady na Moravě. Po několika změnách majitelů po husitských válkách získal panství počátkem 16. století rod pánů ze Žerotína. Po 3O. leté válce je hrad poškozen, majetek získává rod Seilemů, však měli o něj jen malý zájem, a tak rychle chátral.
V 90. letech 20. století byla zrekonstruována věž u hlavní brány - slouží jako pokladna, je zde zřízená malá restaurace s občerstvením a vyhlídková věž, ze které se otevírá výhled do KRAJINY kolem Moravské brány, Oderských vrchů a Beskyd. Počátkem 2O. století se stává hrad zřáceninou. Dnes zde vidíme zachovalou část paláce se zbytky parkánové hradby a dělové bašty s tvarem okrouhlé věže. Po prohlídce hradní zříceniny si dáváme v hradní restauraci vyhlídkové věže kávu před cestou dolů do městečka.
Tentokrát jdeme silničkou, cestou se zastavujeme v galerii s krásnými dřevěnými modely hradů našich i cizích, soškami a obrazy s krajinami a zátiší. Venku si můžou zájemci zastřílet z kuše. Je tu skupina historického šermu a kluci ze skupiny ochotně vše ukazují. Kdo chce, může so potěžkat meče a sekeru, navléci si ochranný štít na hlavu - Franta je nadšen, stává se opět malým klukem a vše zkouší. Krytou chodbou od kostela se pak dostáváme na náměstí městečka Starého Jičína, odtud jedeme autobusem do Nového Jičína. Vystupujeme u Staré pošty a pátráme po nějaké restauraci. Příjemné posezení najdeme na zahrádce restaurace Laudon, kde si dáváme večeři, pak dobře naladěni jdeme k autobusu do Zlína. Řidič to chce mít asi brzy za sebou, je pořád hrozné dusno, a tak řídí jako šílenec a než se nadějeme, vystupujeme na stanovišti ve Zlíně. No, ještě, že se nic nestalo.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Kávu jsme měli v restauraci hradu Starého Jičína, večeři pak v Novém Jičíně v restauraci -. Laudon.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zámek v N. Jičíně nás zaujal svou expozicí s klobouky, město svým krásným historickým náměstím. Ve Starém Jičíně jsme se kochali prohlídkou hradní zříceniny, cestou výhledy do KRAJINY.
Ostatní informace
Hradní areál ve Starém Jičíně je otevřen celoročně, prohlídka je zdarma, vyhlídková věž je přístupná od března do října, vstupné 30 kč. Ve vyhlídkové věži je možno prohlédnout si dobovou expozici zbroje panovníků, kteří zde žili a z věže je pak překrásný pohled do KRAJINY a okresního města Nového Jičina a okolí. Konají se zde akce - např. Dětský den, Májový den, Jarmark a dobové slavnosti, pálení čarodějnic, šermířské souboje, atd.
Akce pořádané ve městě Nový Jičín - městě klobouků , např. Novojičínské léto - koncerty hudebních skupin, Velikonoční a Mikulášský jarmark, Vánoční trhy na náměstí atd.