Novojičínský kostel Nejsvětější Trojice
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Jeho Vysoká a členitá silueta výrazně oživuje již tak dost rušnou novojičínskou ulici K nemocnici. Samotný kostel stojí na návrší nad silnicí na samotném okraji městského parku. Tyhle druhé největší „zelené plíce“ města - Janáčkovy sady, vznikly na místě bývalého hřbitova.
Kostel, zasvěcený Nejsvětější Trojici, býval původně gotický a jeho založení se datuje do roku 1510. Zhruba o sto let později vyhořel a tehdy byl přestavěn v renesančním slohu a rozšířen o sakristii. Další stavební sloh naprosto změnil hlavně jeho interiér. Vnitřní prostory jednolodního kostela se mohou dodnes pochlubit cenným barokním vybavením z konce sedmnáctého a počátku osmnáctého století.
Vysoká věž je ve spodních patrech čtyřhranná, nahoře má ale osmiboký tvar a je uzavřena cibulovou bání s lucernou. K původně hřbitovnímu kostelíku byla přistavěna až roku 1657.
Jen rok před koncem 19.století byl celý chrám důkladně zrenovován, přičemž došlo i k některým novogotickým přístavbám a úpravě venkovních fasád. Prostranství před kostelem zdobí parčíkovitá úprava a barokní socha sv.Ignáce z Loyoly.
Interiér kostela je většinou nepřístupný, takže se o jeho podobě můžeme dočíst jen z literatury: má tři barokní oltáře, přičemž prý ten hlavní zdobí velice osobité zobrazení svaté Trojice. Dále jej zkrášlují různé řezby lidového baroka a je zaklenut valenou klenbou s dekorativními poli s terči.
Kostel Nejsvětější Trojice prošel v minulosti zajímavou historií a v ní se dočkal také několika přezdívek. V průběhu 16.století býval totiž využíván hlavně luterány a tehdy se dočkal přízviska Moravský kostelík. Později se stal základnou českých bratří, a protože se zde až do roku 1624 sloužily mše svaté v českém jazyce, začali mu říkat Český kostelík.
No, a poté přišli jezuité a od zasvěcení chrámu Nejsvětější Trojici se už jeho jméno nikdy nezměnilo...