Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Farní sbor ČCE v Novém Jičíně vznikl až po II. světové válce, ale evangelíci zde žili již předtím, protože při sčítání lidu v roce 1890 bylo napočítáno v Novém Jičíně 541 evangelíků, z nichž bylo 151 české národnosti. Proto staršovstvo hodslavského sboru zřídilo zde v březnu 1900 kazatelskou stanici pro evangelíky obou národností. Veškeré písemnosti, kázání i liturgie byla ale vedeny v německé řeči a služebnosti (křty, pohřby) pro české členy i v české řeči. Proto také čeští evangelíci, pokud neznali německou řeč, se bohoslužeb nezúčastňovali.
Nová kazatelská stanice neměla vlastní místnost pro shromažďování a tak se členové scházeli v bytě mladého teologa, vikáře F. Wehrenfenniga. Výbor kazatelské stanice se od počátku staral o to, aby zajistili buď větší místnost nebo starší dům, který by po úpravách sloužil jako fara a modlitebna. Začalo se se sbírkami po rodinách i okolních sborech českých i německých. Nakonec se shromáždilo dost peněz na to, aby mohla být postavena budova s modlitebnou, bytem pro faráře i kostelníka. Po zakoupení potřebného pozemku a vypracování projektu se začalo se stavbou v r. 1907 a 5. července 1908 mohla být modlitebna otevřena za veliké účasti věřících obou národností.
Vznikl tedy první samostatný farní sbor Evangelické církve a.v. pro členy německé i české národnosti v Novém Jičíně. Po I. svět. válce a po vzniku Českobratrské církve evangelické v prosinci roku 1918, si čeští evangelíci zřídili samostatnou kazatelskou stanici a jejím předsedou se stal profesor zdejšího gymnázia František Gregor. Později, když byl přeložen do Brna, byl zvolen předsedou Tomáš Přikryl.
Až do začátku německé okupace (10.10.1938) se scházeli k bohoslužbám v pronajaté třídě české matiční školy na bývalém Höckově náměstí (dnes již zbouraná Zvláštní škola). Během války bylo veškeré shromažďování českých obyvatel v různých spolcích, ale i bohoslužbám zakázáno.
V roce 1945 byla úřady přidělena do užívání budova po Německé evangelické církvi a.v. Českobratrské církvi evangelické. Ihned byla obnovena kazatelská stanice, provedeny nejnutnější opravy po válečných událostech a zahájeny první bohoslužby 25.11.1945 br. farářem B. Burianem, tehdejším seniorem Vsetínského seniorátu. Po nutných jednáních se SR byl k 1.1.1947 ustaven samostatný Farní sbor ČCE v Novém Jičíně. Prvním farářem se stal vikář Ilja Burian z Kroměříže.
Sbor vznikl přistěhováním nových osídlenců z nedalekého Valašska i z jiných míst s počtem asi 1500 členů, kteří společně s některými starousedlíky utvořili krásné společenství v bývalém německém městě.
http://novy-jicin.evangnet.cz/o_sboru.htm
Farní sbor ČCE sborový mobil: 731 664 545 e-mail novy-jicin@evangnet.cz