Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Pokud vyrazíte z centra města od Žerotínského zámku zhruba západním směrem, narazíte na něj už po 150 metrech. Jeho historizující budova je hlavní dominantou ulice, která po něm nese své jméno – Divadelní. Objekt s krásným vstupním průčelím vznikl díky místním německým spolkům už v roce 1886 a jeho vzhled byl realizován dle plánů význačného vídeňského architekta Otto Thienemanna.
Brzy se stal epicentrem nejen místního německého kulturního a společenského života. Hrála se zde divadelní a koncertní vystoupení, pořádaly se výstavy i plesy, různá veřejná setkání a dokonce se zde roku 1902 i poprvé promítal film.
Po ukončení poslední nestrašlivější války v lidských dějinách a odsunu Němců se do jeho prostor z města Hranice přestěhovalo „Družstvo Beskydské divadlo.“ V roce 1947 se začala hrát první představení, o rok později bylo zestátněno. I když byla úroveň jednotlivých divadelních kusů z uměleckého hlediska velmi rozdílná (od kvalitních věcí až po soudobý socialistický brak), prošla jím řada význačných divadelních umělců, kteří se poté naplno realizovali jinde.
V roce 1963 „Strana a Vláda“ dosáhli zrušení souboru (totéž ale postihlo i další města) a sloužilo hlavně hostujícím souborům. Komunistické zásahy do celkového kulturního života měly za následek, že obyvatelé státu o divadlo i Kulturu jako takovou ztráceli zájem. Minimální počet diváků v Beskydském divadle při představeních pokračoval i nadále...
V roce 1984 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce, která se protáhla až do roku 1992. Bohužel při ní došlo k úplné přestavbě historického interiéru a navíc byla k divadlu přistavěna nová moderní budova, která k němu sedí jak pěst na oko!
Velký sál byl zcela přebudován, takže původní vzhled od akademického architekta Eduarda Veitha se nedochoval.
Autorem nové podoby sálu se stal ing.arch.Václav Šafář, o návrh foyaru se podělil s kolegou arch.Svobodou. Zdobí jej obraz akademického malíře Antonína Kročí a monumentální lustry jsou dílem sochaře akademika Jiřího Boháče.
Od roku 1994 je Beskydské divadlo řízeno městem, má 16 stálých zaměstnanců a ročně se v něm odehraje okolo 130 divadelních představení, nepočítaje v to další kulturní akce.