Obchodní dům Harrods
Turistické cíle • Ostatní • Ostatní
V centru Londýna, jen několik bloků od Hyde parku se nachází jeden z lejluxusnějších obchodních domů světa - Harrods. Pětipatrový palác v sobě skrývá přes milion metrů čtverečních nákupních ploch a přes 300 obchodů s více než 5000 zaměstnanci. Jeho historie sahá až do první poloviny 19. století a je tak jedním z nejdéle fungujících obchodních domů na světě.
V roce 1834 založil v londýnské čtvrti Stepney na East Endu Charles Henry Harrod obchod s čajem. O pět let později ho přesunul do centra Londýna. V roce 1851 se v Hyde parku konala první Světová výstava a Harrod díky ní vydělal nemalé peníze. Mohl si tak otevřít malý podnik s potravinami v oblasti Knightsbridge, která se v polovině 19. století stala luxusní čtvrtí. Díky tomu Harrod velmi prosperoval. V roce 1861 převzal obchod jeho syn Charles Digby Harrod. Ten se soustředil na majetné lidi a snažil se uspokojit ty nejnáročnější požadavky. Také rozšířil sortiment o léky, parfémy a papírnické zboží. Oblibu si získal i tím, že zboží balil do papíru v barvách vlajky Spojeného království (Union Jack). Harrodovy výdělky rostly, firma začala skupovat okolní budovy a po roce 1880 již zaměstnávala přes 100 lidí.
Růst zbrzdil požár ze 6. prosince 1883, kdy celý obchod kompletně vyhořel. Veškeré zboží bylo zničeno, ale kupodivu se podařilo sehnat náhradní a doručit všechny vánoční objednávky včas. Harrodovy příjmy byly rekordní a rozhodl se je investovat do výstavby nového ochodního domu. Také poskytovval úvěry svým věrným zákazníkům, mezi které patřil například Oscar Wilde nebo Sigmund Freud.
Na konci 19. století již byli Harrodovi londýnskou elitou a firma byla přeměněna na veřejnou obchodní společnost. Ta vstoupila na londýnskou burzu pod názvem Harrod's Stores Limited a v jejím čele stanul Richard Burbidge. Obchodní dům byl modernizován a v roce 1898 do něj byl dokonce instalován eskalátor. Údajně první na světě. Zároveň vznikaly plány na stavbu nového ochodního domu.
Stavba současné budovy začala v roce 1901 podle plánů Charlese Williama Stephense. Honosný secesní palác se ihned po otevření stal nejluxusnějším obchodním domem v Londýně. V roce 1927 zde bylo v přízemí a prvním patře 91 ochodů a ve třetím a čtvrtém honosné apartmány. Ty musely ve 30. letech ustoupit potřebě dalších podejních ploch. Propad nastal za 2. světové války a v poválečných letech. Z recese vytáhla obchodní dům v roce 1959 firma House of Fraser, která provozovala obchodní řetězec. Započala s inovací všeho staromódního ve snaze vrátit obchodnímu domu zašlou slávu. V roce 1985 byl celý řetězec House of Fraser odkoupen egyptskou milionářskou rodinou Al-Fayed za neuvěřitelných 615 milionů liber. Dalších 300 milionů liber bylo vynaloženo na kompletní renovaci. Vrcholem úprav se stala hala s názvem Egyptian Escalator, která vzdává hold umění starověkého Egypta. Byla vytvořena ve spoplupráci s odborníky z Britského muzea. V roce 2010 prodal Mohamed Al-Fayed Harrods Katarské státní investiční společnosti za 1,5 mililardy liber.
Harrodovo motto Omnia Omnibus Ubique - Všechno pro všechny nabylo svůj význam. Sortiment obsahuje hlavně luxusní oblečení, kosmetiku, šperky, elektroniku, papírnické zboží, potraviny, nábytek a jiné. Je zde i 28 restaurací, 40 výtahů a vlastní požární jednotka. Denně tudy projde kolem 300 000 zákazníků a potkat zde můžete i světoznámé celebrity.
Otevřeno je denně kromě neděle od 10 do 19 hodin.