Londýn nejen pro děti
Tipy na výlet • Rodina s dětmi
Kam a jak jedeme?
Jedeme do Londýna. Na celé dva dny. Cestujeme s dětmi ve věku osm až dvanáct let, takže program jim šijeme přímo na míru.
Za čím jedeme?
V Londýně jsme si nejdříve prošli s celým zájezdem nejznámější památky v centru. Přes Trafalgarské náměstí, kam se musíme vrátit do národní galerie na přání dětí, které chtějí vidět obraz Slunečnice od Van Gogha, jdeme kolem sídla prince Charlese k Buckinghamskému paláci. Měli jsme štěstí. Princ Charles zrovna jel kočárem přímo kolem nás do paláce. V parku cestou k Parlamentu holky krmí veverky, které si pro jídlo jsou ochotné vylézt až na rameno. Od Parlamentu a známého Big Benu jdeme rovnou k London Eye. V ceně vstupného je i 4D kino a samozřejmě nádherná vyhlídka z kola na celý Londýn. Už toho máme spoustu za sebou, ale děti rozhodně nejsou unavené. Sedneme na metro a jedeme do muzea Madame Tussauds. Od mé poslední návštěvy se úplně změnilo. Je rozděleno na několik částí. Od herců, zpěváků, sportovců po politiky a královskou rodinu. Pro starší děti je připraveno oddělení, jak já mu říkám, hrůzy. Pak nasedneme do taxíku, který nás proveze dějinami Londýna a úplně nakonec se octneme ve 4D filmu. Nedaleko muzea voskových figurín je Baker Street s muzeem Sherlocka Holmese. Museli jsem se u něj alespoň vyfotit, protože už byl večer a na další prohlídku nám prostě nevyšel čas. Rozhodně jsme po takovém nabitém dni zasloužily odpočinek nejen děti, ale i my dospělí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Večer jsme se jeli ubytovat do hotelu typu Formule 1. V Anglii je všechno trošku dražší než u nás, ale ceny v potravinách nejsou až tak vysoké. Pokud si budete chtít dát tradiční Fish and chips, připravte si cca 8,5 liber. Pivečko k němu stojí 3 libry, káva v hospůdce 1,5 libry.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Druhý den jsme se vrátili zpět do centra. Šli jsme se podívat ke kostelu sv. Pavla, kde se vdávala princezna Diana a pak už se chlapi i děti těšili na bitevní loď Belfast. Při její prohlídce jsme prolezli snad celou loď. V lodní kuchyni vařili voskoví kuchaři, lodní doktor asi už neoperoval (vypadalo to spíše na pitvu), plavčíci umývali podlahu. Přes Tower Bridge jsme došli procházkou k Toweru, kde jsme nasedli na loď, která nás dovezla k parku Greenwich. Návštěvu námořního muzea jsme vzdali ve prospěch nákupů a posezení v britské hospůdce. K večeru jsme vyšlapali kopec ke hvězdárně, která je u nultého poledníku. Odměnou dětem byl diplom s datem a časem, potvrzující, že byly jednou nohou na východní a druhou na západní polokouli.
Ostatní informace
Národní galerie a státní muzea jsou ve Velké Británii zdarma. Do komerčních se platí vstupy: Madame Tussauds - rodinné vstupné 99liber, bitevní loď - děti zdarma, dospělí cca 12liber, London Eye - cca 10liber. Pro cestování metrem se vyplatí celodenní jízdenka - děti do 11 let jezdí zdarma v doprovodu dospělého, dítě nad 12 let 3,3 libry, dospělí 6,6 liber.