Obec Javorník, malebné domky v části - Kopánky v obci Javorník na Slovácku
Pří výletě na Slovácko do obce Javorník nás upoutala místní část obce Javorníku - Kopánky s malebnými domky. Bydleli zde nejchudší obyvatelé obce - rolníci a bezzemci. Zachovalý soubor staveb - vesnické usedlosti, doplněné menšími chalupnickými domky byl za vesnickou památkopvou zónu vyhlášen roku 1996, nachází se ve východní části Javorník. Jednotlivé části zde byly vtěsnány k sobě. Ke stavbě bylo užito stavebních materiálů - kamence, dřevo, hambálkové vazby střech. Většina obytných domů je postavena z nepálených cihel. Na starobylé tvary domků s valbovou střechou, která byla donedávna došková, mají dnes pálenou taškovou krytinu. Historickým prvkem jsou i roubené / skládané z trámů/ seníky. Interiéry domů jsou dodnes obývány, jsou tam zachovány původní prostory členění slováckého domu na jizbu, síň a komoru. Jizba jako hlavní obytný prostor měla okna do ulice, kde se jedlo a spalo. Síń je místnost, do které vstoupíte, sloužící i k vaření i jako místo drobných prací.
Dodnes se v některých z nich dochovala i černá kuchyň, kde se vařilo na otevřeném ohništi a kouř stoupal ke stropu, nověji byl odváděn komínovým nástavcem - kozubem. Komora sloužila k uskladnění v různých truhlách - dražší věci, oblečení, cennosti, ve větších truhlách bylo obilí. V pozdějším období se v průčelí nejčastěji ze síně samostatně vyděluje kuchyně. Na Horńácku, přestože je v hornaté oblasti, se tradičně uplatńoval rodinný způsob hospodaření. Pole, lesy, louky i lesy byly rozděleny do dlouhých pásů, od údolí po hřeben. Každý pás byl původně obhospodařován jednotlivou rodinou. Velké plochy nad obcemi zabíraly louky, které sekli společně výpomocí sousedé z obcí. V zemědělství byla běžnou obylninou špalda, odolný druh pšenice, dnes znovu využívaný pro zdravou stravu. Její vysoký obsah bílkovin způsobuje velkou vláčnost těsta, co bylo dříve nepostradatelné pro výrobu nudlových jídel - noků a knedlíků. V okolí horňácké obce Javorníku jsou pralesovité lesy, komplex květných luk s chráněnými rostlinami, hnízdí zde i vzácní ptáci. Také rostly v Javorníku vinohrady, vinohradnictví upadlo koncem 19. století po velkém přemnožení révoka. Po roce 1879, kdy byla slabá úroda lidé začali vyjíždět za prací do Rakous a na Jižní Slovensko.
Obec Javorník byla založena asi v 1. polovině 14. století. Nachází se na Horńácku, v kraji bohaté tradice lidového umění. Žije v ní 705 obyvatel, zástavba obce je stylově srostlá se zástavbou sousední Velké nad Veličkou. Ke zdejším zvláštnostem patří i dochované seníky. Z kulturních a sportovních akcí lze navštívit např. známé javornické zpívání, běh Filopovským údolím a řadu dalších akcí a slavností - lidových tradic. Nachází se zde i Ski areál Filipov, přes Javorník vede lokální trasa cyklostezky a je zde turisticky značená trasa. Z památek zaujme Javornický kostel z roku 1782, 1855 byl obnoven a postavena zvonice, stojící s farou u kostela, patřící ke kulturním památkám obce. Chalupnická čtvrť v částí Kopánky je však jednou z nejvýznamnějších zdejších památek.
V 16. století téměř ceká obec se hlásila k jednotě bratrské, z té doby se zachovala budova bratrské modlitebny - dnešní fara s bohatou vnitřní výzdobou v horňáckém stylu. Zvláštností obce Javorník jsou i dochované skupiny roubených seníků na východním okraji obce. Zajímavé jsou ojedinělé obytné domky s komorou v patře.
V obci nechybí ani hospoda u Bančáků a Javornická hospoda Wildhoney. Obec je dnes od jihovýchodu obklopena lesy Místní obyvatelé se živili zemědělstvím, chovem dobytka a prací v lese. Pěstovali se tu obilniny, brambory, réva, konopí, mák, pásly krávy, ovce kozy, místní byli známí výrobou dřevěného nářadí i dovední zedníci a tesaři.Tato pěkná obec na Slovácku se svými zajímavostmi a památkami stojí za návštěvu.