Olomouc-Lošov-drobné památky a fort č.2 Radíkov
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Lošov, dříve Lacznaw, Lossow, něm. Loschau, od r. 1980 městská část Olomouce s 572(2005) obyvateli je 13 km severovýchodně od centra Olomouce a 2 km od Svatého Kopečka. Obec je rozložena na posledních kopcích Nízkého Jeseníku, rozdělena potokem na dvě části. K Lošovu patří také samota Zdíměř(Stíměř) s hájovnou nedaleko Posluchova. Kolem jsou pěkné lesy s chatovými osadami a vede tudy několik turistických cest. Lošov se může pochlubit řadou sportovišť a také hvězdárnou Josefa Sienela z r.1955.
O minulosti Lošova toho není moc známo. Prostor dnešního Lošova patřil již na začátku 13. stol. velkobystřickému panství. Za Roberta, opata kláštera Hradisko(1243-1267) získal od velkobystřického vladyky Zdislava klášter les od Domašova nad Bystřicí až k Lošovu(Lacznaw). Kdy a jak klášter o Lošov přišel není žádná zpráva, až z r. 1465 je privilegium dané klášteru českým králem Jiřím z Poděbrad, ve kterém je zmínka o vesnici Lošovu, která se měla vrátit klášteru a v poddanství kláštera potom Lošov zůstal až do zrušení kláštera v r. 1784. V té době se uvádí jako rodák Lošova učený jesuita Jiří Peter(1679-1749). Pravděpodobně již od 11. stol. se v okolí dolovalo zlato, stříbro a jiné drahé kovy. Od toho také název bývalého panského lesa směrem k Mariánskému Údolí, Zlatý důl. Dolování nebylo moc výnosné a tak se od něj upustilo. V pol. 18.stol. byly pokusy o obnovení dolování, ale skončily opět neúspěšně. Panství mělo v Lošově lom na břidlici a na Lošovském potoku směrem k Velké Bystřici byl vodní Podkomorský mlýn, nyní je zde chatová osada Mlýnky. Po zrušení kláštera získal Lošov Náboženský fond a od něj v r. 1826 Filip Ludvík svobodný pán ze Saint Genois a Lošov se stal s 379 obyvateli v 57 domech samostatnou obcí s dědičnou rychtou(rod Petrů), z počátku dosti závislou na Svatém kopečku, kam byli přifařeni a kde měli také školu, než si postavili v r. 1881 vlastní jednotřídku. Obecní katastr byl téměř 1000 ha, z toho 2/3 připadly na lesy, které v r. 1879 koupili Lichteštejni a dosud jsou po lese hraniční kameny s iniciálami „FL“. V r. 1936 koupilo lesy město Olomouc. V rámci budování olomoucké pevnosti v pol.19.stol. se plánovala výstavba pevnosti Svatý Kopeček(fest Heiligenberg), která měla být složena ze čtyř předsunutých fortů. Z plánované výstavby se v letech 1871-76 vystavil na katastru Lošova nad Radíkovem jen objekt č.II Radíkov. Jedná se o unikátní pevnostní objekt, jediný na území ČR. Vysloužilou pevnůstku v r. 1922 upravil lošovský podnikatel K.Schottak, na pyrotechnickou továrnu, která byla v r. 1940 zrušena a potom sloužila pevnůstka většinou jako sklady. V současné době je v soukromých rukou v rekonstrukci, majitel zájemce pevnůstkou provede. Některé budovy v současné době slouží jako koňské stáje. Vedle pevnůstky je restaurace Pod věží s chatovou osadou a cvičištěm koní. Naproti stojí telekomunikační věž z r.1979, viditelná ze značné vzdálenosti. V r. 1911 byla v Lošově výrobna tvarůžků. Amatérská hvězdárna, nyní hvězdárna Josefa Siemela, byla postavena v r. 1955 a rekonstruována v r. 1979.
Drobné památky Lošova naleznete po celém rozsáhlém území. Přímo v obci je to při jízdě ze Svatého Kopečka kříž z r. 1865 po pravé straně na začátku obce. Kousek dál v parčíku na návsi je to kaple se zvonicí zasvěcená sv. Floriánovi s jeho obrazem. V parčíku u Svolinského ulice, po pravé straně, ve směru na Velkou Bystřici je pomník obětem světových válek z r. 1928 se jmény padlých. V 2,5 km vzdálené samotě Zdíměř asi 1 km od Posluchova je to dřevěný kříž na památku rodiny revírníka Johna, vybudovaný z dřevěných trámů bývalé stodoly s plechovým Kristem. Na rameni kříže je hranatý otvor po jiném, odstraněném trámku. Nedaleko kříže jsou dva jubilejní kameny z r. 1898, jako památka na zakoupení lesů Lichtenštejny. U hájenky směrem k Posluchovu je chráněný strom liliovník tulipánokvětý. U silnice těsně před Svatým Kopečkem asi 2 km od Lošova je po pravé straně pomník na tragickou automobilovou nehodu v r. 1965. Blíže ke Svatému kopečku, těsně před křižovatkou je pomník malíře Jindřicha Lenharta, který zde skonal v r. 1955. V bývalém panském lese Zlatý důl na křižovatce lesních cest, asi 1 km jihovýchodně, je kamenná mohyla s pamětní deskou z r. 1936 připomínající zakoupení zdejšího polesí městem Olomoucí. Vojenskou památkou je fort č.II Radíkov, jeden ze čtyř předpokládaných fortů pevnosti Svatý kopeček nad Radíkovem asi 2,5 km od Lošova. Mnoho památek v Lošově nenávratně zmizelo při obdělávání pozemků a také při modernizaci a přestavbě obytných domů, na kterých byly různé svaté obrázky.