Olomouc-Svatý Kopeček-drobné památky
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Poutní místo Svatý Kopeček, od r.1974 místní část Olomouce s 794(2005) obyvateli, leží asi 8 km Sv od středu Olomouce. Mimo známou basiliku minor Navštívení Panny Marie, je zde mnoho dalších církevních i světských památek. Svatý Kopeček je překrásnou dominantou celého kraje. Inspirovalo se zde několik umělců jako J. Wolker, K. Svolinský, B. Dvorský, C. Bouda, J.Lenhart, K.Lenhart, Z.Kozák a další.
Zalesněný kopeček na posledních výběžcích Nízkého Jeseníku, byl majetkem kláštera Hradisko a byl již v minulosti pokládaný za „Svatou horu". V době 30leté války odkoupil olomoucký obchodník s vínem a samotišský rodák Jan Andrýsek na této hoře část pozemku a postavil v letech 1629-32 svým nákladem kapli „k poctě Panny Marie", která byla v r.1633 vysvěcena. K udržování chodu kaple zakoupil v Samotiškách panský hospodářský dvůr. V r.1644 byla kaple Švédy vydrancována a vypálena, proto byla v letech 1650-1656 vybudována mnohem prostornější kaple. Brzy však ani tato kaple zájmu poutníků nevyhovovala. Důchody ze dvora v Samotiškách již nestačily udržovat kapli ani chudobinec na Svaté hoře a tak se v r.1667 Jan Andrýsek zřekl veškerých nároků na zpustošený dvůr v Samotiškách a tím i povinností k nim, a odevzdal vše zpět klášteru Hradisko.
Opat Bedřich III. Sedlecia začal na místě kaple budovat nový barokní chrám, který byl budován v letech 1669-1679 a v letech 1712-1719 k němu přistavěna rezidence, severní a jižní křídla, takže byl vytvořen spolu s alejí s Křížovou cestou, zdaleka viditelný kříž. V letech 1712-1719 byl vystavěn také půlkruhový ambit s kaplí Jména Panny Marie. V r.1705 vznikl neopatrností čeledína požár, při kterém uhořelo 121 poutníků, kteří byli pochování ve společném hrobě, na jehož místě byla v r.1718 postavena kaple sv.Barbory. S výstavbou poutního chrámu započala i výstavba obytné budovy hospodářského dvora se špýchary a stodolami s mansardovou střechou v barokním slohu, která byla dokončena v r.1744(dnes restaurace Fojtství). Zároveň bylo postaveno 12 domků v jedné řadě proti severní straně dvora a klášterní hospoda. Osada se dvorem a poutním chrámem dostala název podle místa kde byla vybudovaná, Svatá Hora(Heiligenberg, také Mariendorf), později se ujal název Svatý Kopeček. V červnu 1748 navštívil Svatý Kopeček císař František I. s Marií Terezií. Po zrušení premonstranského řádu v r.1784 byl svatokopecký dvůr v r.1788 rozparcelován. Dvanáct familintních domků spolu s dvorem rozparcelovaným mezi bývalé poddané a čtrnáct nových osadníků se stalo základem činžovní vsi a zobytné budovy panského dvora bylo zřízeno fojtství. Za Josefa II. byly zakázány poutě a Svatý Kopeček upadal,až v r.1846 přišli z Prahy premonstráti a časem některé ženské řeholní řády, které založily několik výchovných a sociálních ústavů, z nichž některé slouží i když v jiné podobě, svému účelu ještě dnes.
Při osvobozovacích bojích v r.1945 byla zničena věž poutního chrámu. Při rekonstrukci věže byl změněn tvar věžních hodin z hranatého na kruhový na obou věžích. V r.1952 byla založena zoologická zahrada. V r.1995 navštívil Svatý Kopeček papež Jan Pavel II. a u té příležitosti povýšil poutní chrám na Basiliku minor. Na tuto událost byly u vchodu do basiliky upevněny dvě pamětní desky. Na poměrně malém prostoru katastru obce je velké množství různých církevních i světských památek, které jsou rozmístěny po celém katastru obce, nejvíce kolem a v areálu Sadového náměstí a basiliky minor Navštívení Panny Marie. Některé památky se uvádějí jako památky Svatého Kopečka, ale jsou již na katastru sousedních obcí. Například kříž na konci Křížové cesty, nad alejí, která vedla původně z kláštera Hradisko, z hotovený na náklady Jiřího a Anežky Skládalových, prarodičů Jiřího Wolkera v r.1900 „Ku cti a chvále boží" je v katastru obce Samotišky, tak jako celá Křížová cesta. Pomník nedaleko křižovatky silnic do Radíkova a Lošova, u silnice do Lošova, postavený na místě, kde umřel 14.11.1955 malíř Jindřich Lenhart s nápisem „Zde zemřel malíř, jenž miloval tento kraj" je na pozemku sousedního Lošova. Také barokní polní kaplička sv.Anny z 18.stol. mezi Svatým Kopečkem a Droždínem, která nechybí téměř na žádném výtvarném vyobrazení poutního kostela, patří obci Droždín a jejich zásluhou a péčí také je milým doprovodem poutníků Na Svatý kopeček.