Z Jívové přes Hrubou Vodu na Svatý Kopeček u Olomouce
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Výchozím bodem tento delší trasy je železniční zastávka Jívová na trati č.310. Modře značená pěší trasa prochází nad zastávkou, vydáme se po ní vlevo směr Panský mlýn, procházíme podél trati údolím Bystřice kolem skalních útvarů a bývalých mlýnů postupně až ke stanici Hrubá Voda. Stále se držíme modré pěší značky a stoupáním pokračujeme pod kótami Jedlina a Jedová do obce Pohořany. Na dolním konci obce změníme vedoucí barvu na zelenou a jdeme přes louky kolem golfového hřiště do místích částí Véska a Nové Sady, odkud krátkým stoupáním dojdeme až k zooparku na Svatém Kopečku. Do centra Olomouce lze využít MHD, která jezdí i o víkendech v krátkých časových intervalech. Celá trasa měří asi 21 km a je středně náročná.
Za čím jedeme?
Údolí Bystřice - přírodní park, údolí řeky je těsné a lesnaté, romantické, hluboké s bizarními skalními útvary, jimiž se prodírá řeka v četných zákrutech a mnoho tunelů železnice. Již z 12. století je doloženo rýžování zlata v této lokalitě.
Hrubá Voda - rekreační letovisko v údolí Bystřice, působící zvláštním dojmem zašlé prvorepublikové slávy; oblast je známá také těžbou břidlice.
Svatý kopeček - poutní chrám Navštívení P. Marie je monumentální barokní stavbou 17. století projektovanou architektem H. P. Tencallou. Pobýval zde básník Jiří Wolker, k jehož domu č.p. 38 je vyznačena významová odbočka červené pěší trasy. V severní části Svatého Kopečku leží zoologická zahrada založená roku 1956.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možností k občerstvení přímo na trase je poměrně mnoho, několik v Hrubé Vodě i Pohořanech. Dále pak na Svatém Kopečku je výběr různých bufetů a restaurací nepřeberný.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejzajímavějšími místy na trase jsou bezesporu skalnaté údolí Bystřice, výhledy na jižní část Nízkého Jeseníku a bazilika na Svatém Kopečku.
Ostatní informace
Žádné z míst na trase zpoplatněno není, pro první část po kamenitém povrchu je vhodná vysoká kotníková obuv. Výrazná převýšení na trase nejsou, náročnější je jen výstup k Jedlině. Z horního konce Pohořan je možné prodloužit si výlet červeně značenou odbočkou k vyhlídce na Jedové.
A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.