Loading...
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Přiznám se, že "objev" tohoto zajímavého skaliska pro mne nebyl až tak Velkým překvapením, neboť mu předcházelo pečlivé studium webu Mapy.cz. Na tomto portálu naleznete při zvětšení výřezů turistických map mimořádné podrobnosti terénu při plánování expedice i tam, kam žádné značky nevedou, takže zabloudit může opravdu jen mapový analfabet. Velmi potěšujícím faktem při studiu těchto map je i hojné seskupení ikonek označujících skalní útvary v našich lesích, kopcích a jejich Stráních. Na Mapách.cz prozatím samozřejmě nenalezneme všechna místa, kde ze země trčí nějaký význačnější kámen, je ale třeba přiznat, že "obyčejné" turistické mapy KČT mají v tomto směru a kvalitě informací co dohánět! Jak už jsem uvedl, nepřekvapilo mne ani tolik nalezení nové skály, jako její podoba. Františkův kámen na první pohled připomíná "bílou vránu" mezi ostatními přehojnými Ondřejovskými skalními seskupeními. Zatímco ostatní skalní výchozy v této oblasti jsou chudé na výraznější povrchové tvary, vzniklé selektivním zvětráváním a namísto nich jsou přikrášleny toliko zbylým stromovím a křovinami původního karpatského pralesa, vypadá tato skála, jako by sem byla přenesena odjinud.
Pod nejvýše umístěnou lesní cestou, kopírující úbočí strmého vrcholového hřebene západního Ondřejovska, směrem k poutníkovi trčí asi čtyři metry Vysoké, výrazné čelo zajímavého skaliska, které by se na první pohled dalo označit jako tor. Při bližším průzkumu bychom zjistili, že při pohledu z boku má skála profil pravoúhlého trojúhelníka, přičemž jeho přepona dosahuje od úpatí skály stupňovitě výše asi 12 m. Od úpatí skaliska, spadajícího ze strmého srázu, se nám také otevře pohled na jeho podivnou severní stěnu, která v reálu připomíná učebnicovou ukázku řezu na sebe naskládaných skalních lavic. Do třech zbylých světových stran - (a všemu živému na odiv) - se Františkův kámen pyšně vypíná nádherně vymodelovanými skalními stěnami. Zdejší hrubozrnný pískovec a daleko jemnější zrno slepence vystupuje díky zvětrávání a odnosu podél vrstev ze stěn v podobě úzkých skalních lavic, připomínajících z dáli žebroví hladového potulného středověkého mnicha. Stěny jsou dále zvýrazněny skalními výklenky, římsami a podélnou síti drobných skalních dutin a jejich mělčích náznaků. Toto zvláštní skalisko opravdu vypadá na těchto místech tak trochu nepatřičně, ale musíme si uvědomit, že právě ono - (a ne okolní bůhví kolikátá generace stromů), tu stojí už věky věků. Pokud navštívíme také půvabný vrcholový hřeben Ondřejovska nad našimi hlavami, nebude už pro nás výskyt této unikátní skály takovým překvapením, neboť na jižní hraně hřebene najdeme vystupující nízké skalní výchozy,tvořené obdobnými vrstvami skalních lavic.
(Dosud bezejmennou skálu jsem pokřtil jménem Františkův kámen a stalo se tak nejen na počest těch "svatých" nositelů tohoto jména, ale i na počest všech nás ostatních Františků nestydů, mezi něž se samozřejmě řadí i "objevitel" skály a autor tohoto příspěvku...)
Ke skále nevede žádná značená stezka a síť lesních cest je natolik nepřehledná, že cestu ke kameni nemá cenu popisovat... ale kdo chce a umí hledat, ten ho najde!