Pardubice – křišťálový betlém
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Pardubický hradozámek předkládá v čase předvánočním svým návštěvníkům další perlu na již tak dost dlouhé šňůře těchto tolik ceněných kuliček. Od 6. října je v jeho Krásných rytířských sálech představován monumentální křišťálový betlém. Jedná se o mysteriózní umělecké dílo světově uznávaného sklářského výtvarníka Jaromíra Rybáka; dílo vytvořené z brazilského křišťálu a bronzu pro zámeckou kapli v Bezdružicích. Unikátní exponát váží téměř tři a půl tuny a je považován za „emotivně působící dílo, kterým spolu se světlem prostupuje také tajemnost duchovního prožitku“.
Tato výjimečná monumentální plastika, vytvořená původně na objednávku majitelů bezdružického zámku do prostor bývalé barokní kaple, je v současnosti umístěna v pardubickém zámku, přesněji v někdejším hradním gotickém pernštejnském sále. Díky tomu se – jak jsem se dočetl – návštěvníkův pohled „zcela samovolně pozvedá od zářícího objektu betléma k potemnělým liniím gotické klenby jako k nebeské klenbě vesmíru“. A současně zde prý „člověk může pocítit uklidňující sounáležitost s nekonečným prostorem“. Autor nadčasového díla zde údajně nezobrazuje jen tradiční vánoční náboženský motiv, ale i obecnou touhu po lásce a naději. Proto tento betlém ve své podobě obsahuje motivy starozákonních příběhů i prvky mytologie a kosmologie.
Křišťálový betlém ma zámecké muzeum skla (součást Východočeského muzea v Pardubicích) zatím v dlouhodobé – desetileté – zápůjčce. Součástí plastiky jsou nejen postavy svaté rodiny nebo tradiční volek s oslíkem, ale také kruhové desky, budící dojem vesmírné báně, mytologické symboly i figury z bestiáře nebo různé odkazy na středověkou malbu, včetně děl Mistra třeboňského oltáře.
Celý tento netradiční betlém je vysoký 245 centimetrů, jeho šířka je 180 cm a hloubka 70 cm. Byl vytvořen - v letech 2004 až 2006 - z brazilského křišťálu s obsahem 49 procent olova. Křišťál je broušený, leptaný a zlacený. Mezi skleněné desky je vložena deska mosazná a toto všechno podepírá ocelová konstrukce potažená odlitým bronzem.
Ne každý se mnou asi bude souhlasit, ale podle mého osobního názoru se jedná o dílo cenné a zajímavé svou originalitou a monumentálností, ale jeho podoba mě nijak zvláště neuchvátila. Připisuji to ovšem zejména ne příliš šťastnému umístění křišťálového betléma. Konkrétně – a nejen mně – vadí prostup světla z okna, které se nachází přímo za betlémem. I tak však toto mimořádné dílo určitě stojí za vidění.