Pardubice - Brány vnímání pod Svítáním v sadu (zámecké výstavní prostory VČG)
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Východočeská galerie v Pardubicích připravila pro návštěvníky Pardubického zámku na závěr letošního roku dvojici zajímavých expozic, jejichž názvy jsem si vypůjčil pro pojmenování tohoto článku. Do něj jsem následně začlenil i výškové umístění výstav. Obě výstavy najdete v prostorách hospodářských objektů předzámčí (neboli zámku 3), kde VČG – zřízená v roce 1953 – sídlí. Za vstupné zaplatíte 40,- Kč (ale můžete si koupit i kombinovanou vstupenku s dalšími výstavními prostory v areálu zámku) a určitě to nebudou vyhozené peníze.
Přízemí objektu, schodiště a chodba 1. poschodí patří výstavě Brány vnímání, která představuje tvorbu známého českého malíře Otto Plachta. Výstava byla zahájena 13. listopadu 2013 a potrvá až do 2. února 2014. Autor jednotlivých obrazů našel svůj druhý domov na břehu jezera Yarinacocha v peruánské Amazonii. Propagační materiál k výstavě říká, že „Výběr prací z posledních několika let představí mnohovrstevnaté vize charakteristické svou živoucí barevností, v nichž se setkávají mýty s každodenním životem místních obyvatel, zážitky z ayahuascových sezení i fascinující pohledy do nitra pralesa“. Nekonvenční umělec Otto Placht, narozený roku 1962 v Praze, žil v Peru u indiánského kmene Šipibó. A pozorný pozorovatel si jistě všimne, že snad na každém obraze je zobrazena některá z indiánských – zbytečně se nehalících - krasavic.
V sále 1. poschodí pak najdeme výstavu nazvanou Svítání v sadu: Krajinomalba ze sbírek VČG v Pardubicích. I tato výstava byla zahájena 13. listopadu 2013 a doba jejího konání není zatím časově omezena. Vystavovaná díla pocházejí převážně z přelomu 19. a 20. století a jsou ovlivněna realismem i impresionismem. Zlatou éru romantického malířství vystřídala krajinomalba 20. století, která již zachycuje i specifika městské KRAJINY nebo vztah autora k přírodě či vesmíru. Expozice – nazvaná podle obrazu Václava Radimského - nabízí výběr ze sbírek VČG v Pardubicích, představující různé osobnosti, které ovlivnily vývoj krajinomalby v Čechách. A věřte, že zde najdete jména hodně významná a zajímavá. Za zmínku stojí určitě zejména Antonín Chittussi, Julius Mařák, Otakar Lebeda, Antonín Slavíček, Josef Lada nebo zástupci Tvrdošíjných, např. Václav Špála a Jan Zrzavý.