Pardubice – Rytířské sály
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Raně renesanční Rytířské sály Pardubického zámku nalezneme v prvním patře paláce na konci arkádového nádvoří. Jejich největší pozoruhodností jsou dochované cenné raně renesanční nástěnné malby, které si každý návštěvník může – dle vlastního uvážení – prohlédnout sám nebo s výkladem průvodce. V rámci prohlídky této části hradozámku uvidíme malby iluzivní architektury nebo zobrazení výjevu z biblické legendy o Samsonovi a Dalile (Vojtěchův sál) z roku 1532, postavu „Štěstěny vrtkavé“ (Vojtěchův sál) nebo malbu s liturgickým námětem „Zákon a milost“ (mázhaus). Pozoruhodný je renesanční malovaný kazetový strop ve Sloupovém sále a jistě zaujme také zajímavá výzdoba pozdně gotického arkýře. V současné době zde můžeme vidět rovněž Křišťálový betlém, mysteriózní umělecké dílo světově uznávaného sklářského výtvarníka Jaromíra Rybáka, vážící tři a půl tuny.
V rámci této samostatné expozice někdejších pernštejnských prostor si prohlédneme různé kamenické prvky (portály, krbová a okenní ostění), dokumentující přechod mezi gotikou a renesancí; dochované nástěnné malby pak pocházejí ze 30. až 40. let 16. století. Kolem oken a dveří je vyobrazena iluzivní architektura; iluzi prostoru antického chrámu vzbuzují rohové sloupy, nesoucí malované trámy, girlandy a četné rostlinné ornamenty. Výzdoba těchto sálů patří k nejstarším renesančním nástěnným malbám v Čechách. V Rytířských sálech se dnes také často konají různé společenské akce, divadelní představení nebo koncerty.
Někdejší panský vodní hrad ze 13. století byl renesančně přestavěn Pernštejny v 16. století a prošel si i Kaňkovou barokní úpravou. Od roku 1920 se stal majetkem Musejního spolku a v roce 1977 musel být objekt pro špatný technický stav uzavřen. Po 20 letech rekonstrukcí začal být znovu postupně zpřístupňován. Dnes se o jeho prostory dělí Východočeské muzeum s Východočeskou galerií. Rytířské sály Pardubického zámku jsou součástí zdejší expozice Východočeského muzea v Pardubicích a jsou přístupny veřejnosti denně kromě pondělí (tento český socialistický výdobytek stejně nikdy nepochopím) od 10,00 do 18,00 hod. Pro mě osobně se jedná o jednu z nejzajímavějších částí pardubického hradozámku a vřele všem doporučuji využít služby výborného průvodce, který vám o rytířských sálech i ikonografii maleb prozradí neuvěřitelné množství informací. Udělal jsem to v posledních letech několikrát a nikdy jsem nelitoval.
Freska "Zákon a milost" je vlastně renesančním liturgickým komiksem, vycházejícím z díla Lucase Cranacha. Z toho vyplývá, že každý obdivovatel tohoto geniálního malíře zde bude nadšen dvojnásobně. Já zde nadšen byl a i proto je fotogalerie k článku tak rozsáhlá.