Opočenské "Podkostelí"
Turistické cíle • Městská část
Historické jádro Opočna se spolu se zámkem nachází na vysokém opukovém ostrohu nad údolím Zlatého potoka. Při procházce jeho starobylými uličkami nás za Trčkovým náměstím k sobě jak maják přitáhne mohutná věž ozdobená cibulovitou bání, která bývala zvonicí sousedního farního, později hřbitovního kostela. Hned za tímto areálem staneme na nejvýchodnější hraně ostrohu a můžeme se potěšit pohledem nejen na horní konec přírodního zámeckého parku, ale i na velmi malebnou městskou čtvrt. Nazývá se Podkostelí a její dodnes zachované dřevěné chalupy jsou rozhozeny v travnaté stráni od hřbitovní zdi až dolů do údolí. Roubenky doplněné kamennými opěrnými zdmi byly zbudovány na terasách a jejich podoba se od svého vzniku (období baroka) různými přestavbami mnohokrát změnila. Nicméně i tak nás zaujmou svým krásným rozmístěním v krajině, ojedinělé to symbióze staveb člověka a okolní přírody, kde se vše navzájem doplňuje. Nejhořejším stavením Podkostelí je tzv.“stará fara.“ Její předchůdkyně (spolu s předchůdcem chrámu Panny Marie) roku 1364 vyhořela a nová budova se nad údolím vypíná až od konce 16.století.
My se při procházce zámeckým parkem ocitli i poblíž údolních chaloupek Podkostelí a ocenili romantiku dřevěných obydlí, obklopených okolní zelení i stromy solitéry. Jedno stavení, v němž asi právě nastal den velkého prádla, jsme si sami pro sebe pojmenovali „Starým bělidlem.“
Za Podkostelím se nachází další zajímavá historická část města jménem Švamberk, ale do ní jsme se pro nedostatek času bohužel nedostali...