Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
V sobotu 29.10.2011 jsme se vydali na výlet do Opočna. V průběhu léta jsme sbírali razítka do pasu NPÚ a zbývalo nám navštívit 6. památku zdarma. Vybrali jsme si státní zámek Opočno.
Cesta nám trvala necelé dvě hodiny, a tak jsme před desátou hodinou již parkovali na Kupkově náměstí. Chtěli jsme navštívit informační centrum, koupit si turistickou vizitku a získat další informace o památkách ve městě, ale bohužel v sobotu měli zavřeno. Vydali jsme se tedy k zámku a v 10:15 hod začínali s prohlídkou. Zapálená paní průvodkyně nám po celou hodinu a půl trvání prohlídky podávala vyčerpávající výklad. Bylo na ní vidět, že jí to baví a nás to tudíž bavilo také. Prohlídku zámku mohu vřele doporučit, obzvlášť pro milovníky trofejí, upomínek z cest po Africe a Americe a hlavně pro milovníky historických zbraní. Na své si přijdou i příznivci obrazů. I přes poutavost výkladu bylo znát, že je konec října a ze zámku jsme odcházeli značně prokřehlí. Prohlédli jsme si ještě Kostel Nejsvětější Trojice stojící v těsné blízkosti zámku na Trčkově náměstí. Zašli jsme i k Letohrádku umístěnému v zámeckém parku. Poté už nám bylo opravdu zima a tak jsme si našli docela příjemnou restauraci Podloubí na Trčkově náměstí, kde jsme se dobře najedli. Po obědě jsme si prošli historickou část města a vrátili jsme se k autu, abychom pokračovali v cestě. Z Opočna jsme odjížděli těsně před druhou hodinou.
Dalším místem, kde jsme se zastavili, bylo město Třebechovice pod Orebem. Na první pohled ne příliš zajímavé menší město nás příjemně překvapilo hezkým náměstím. Ani zde nebylo informační centrum v sobotu otevřené, ale byla zde podrobná informační tabule, kde jsme si přečetli, jaké zajímavosti ve městě můžeme najít. Na náměstí se nachází mariánský sloup z roku 1709, sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1749 a barokní kašna s vodotryskem z roku 1675, která ale v tuto dobu už netryskala. Je tu zde také pomník Jana Theobalda Helda z roku 1935 nebo meteoroligická stanice pořízená Okrašlovacím spolkem. V rohu náměstí se nachází budova Třebechovického muzea Betlémů, která je v současné době v přestavbě a bude až do června 2013 zavřená. Šli jsme se tedy podívat na vrch Oreb (260 m.n.m.), který má historický význam z dob husitských válek, kdy dal název skupině radikálních husitů, která se po smrti Jana Žižky nazývala sirotci. Na Orebu se nachází hřbitov s kostelem Božího Těla z roku 1835 (nahrazující původní dřevěný kostel), ke kterému vede 75 schodů.
Tímto jsme náš výlet ukončili a vydali jsme se na zpáteční cestu.