Loading...
Zdobí východní stranu Kupkova náměstí a dle svého vzhledu jednoznačně připomíná strohý a prostý kapucínský architektonický styl. Raně barokní komplex kostela a přilehlého kláštera byl založen v druhé půli 17.století. Donátorem stavby se stal Ludvík Coloredo z Walsee, hlavním stavitelem pak Ital Bernardo Mirelli, který ji ukončil roku 1678. Zhruba o padesát let později komplex zachvátil požár, ale následky byly brzy odstraněny. Součástí chrámu je i pozdně barokní kaple sv.Kříže. Autorem na oleji malovaných obrazů už rokokové Křížové cesty se stal vídeňský dvorní malíř Jan Václav Bergl. Čelní fasádu kostela zdobí plastika Ježíše Krista v Getsemanské zahradě a letopočet 1886, zřejmě připomínka posledních stavebních úprav.
Slavná opočenská pouť zvaná Porciunkule, pravidelně konaná každou první srpnovou neděli, je spojena právě s tímto kapucínským chrámem. Slůvko porciunkule v italštině znamená „malý podíl“ a vzorem se opočenským stal svatý František, který poblíž Assisi sám vlastníma rukama opravil jakýsi kostelík, a pak každým rokem slavil výročí jeho vysvěcení.
Raně barokní komplex kostela a kláštera byl založen v roce 1673 Ludvíkem Colloredem z Wallsee. Postaven byl v letech 1676 -78 italským stavitelem Bernardem Minellim. V roce 1733 byl areál poškozen ničivým požárem, ale do dvou let byl obnoven. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761-63. Křížová cesta vambitech, která je tvořena 14 rokokovými olejomalbami, pochází cca z roku 1760, jejím autorem je dvorní malíř Marie Terezie, Jan Václav Bergl, rodák ze Dvora Králové. Kamenná plastika, která se nachází na čelní fasádě znázorňuje Ježíše v Getsemanské zahradě.