Loading...
Není rynek jako rynek. Ty, které jsou obklopeny prastarými měšťanskými domy a staly se nejdůležitější součástí historických jáder našich měst, mají různou podobu. Někde jsou rozlehlé a impozantní, jinde zase maličké jako dlaň a vyzařuje z nich klid a pohoda. Takovým je i Trčkovo náměstí v městě Opočně, i když zase tak malé není. Má trochu zvláštní tvar: v centrální části s malým parčíkem má podobu obdélníku o stranách asi 50 x 50 m a z ní směrem k východu vybíhá v celkové délce 100 metrů zbytek rynku a ten má podobu široké ulice.
V ústřední části náměstí od jihu zdobí členitá hmota děkanského kostela Nejsvětější Trojice. První gotický chrám zde vznikl už v polovině 14.století na místě hradní kaple, která byla zasvěcena sv.Ondřeji. V roce 1567 si ale tehdejší majitelé panství – Trčkové z Lípy, přáli v kostele zbudovat rodinnou hrobku a nechali jej přestavit v duchu renesance. Za barokní přestavbou na začátku století osmnáctého pak stojí jméno stavitele G.B.Alliprandiho. Tahle přestavba se ale týkala jen vnější podoby chrámu a jeho renesanční interiér zůstal nezměněn.
Stavení sousední fary je rovněž renesanční s barokními úpravami a jistý čas (1623 až 1729) sloužilo jako škola.
Pod stromy malého parčíku se skrývají dvě hodnotná barokní sousoší. První znázorňuje sv.Jana Nepomuckého a ducha lidského umu do kamene tady vtiskl Ignác Rohrbath z Chrudimi, autorem sousoší sv.Floriána je Braunův následník – sochař J.F.Pacák. Obě díla spočívají na trojbokých soklech a jsou kol dokola ohraničena balustrádovým zábradlím.
Další stavení na rynku jsou velmi hezkou ukázkou měšťanských domů. V současnosti do ulice vystrkují své převážně klasicistní fasády, ale v jejich interiérech se dosud nachází četné gotické, renesanční a barokní prvky.
Určitě nepřehlédneme krásný barokní dům s penzionem Podloubí, jehož přízemí zdobí nejen poslední zachovalé podloubí z celého náměstí, ale je v něm umístěna i sympatická restaurace s venkovní zahrádkou, od níž se na dohled nachází zrekonstruovaná a funkční městská kašna.
Vedle renesančního domu, jehož exteriér je ozdoben „psaníčky“, se nachází rozlehlý objekt se secesní fasádou, vystavěný na místě původní renesanční radnice a slavného hostince jménem Maglaj. Hlavní vstupní průčelí umožňuje nejen vstup do domu - klenutým průchodem skrze celý blok stavení prochází až na Kodymovu ulici tzv.Cesta světla, která nás zavede i do dalších zajímavých historických zákoutí starého Opočna.