Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Monumentální římský oblouk, pocházející z I. století, je jednou z nejznámnějších památek jihofrancouzského města Orange, které vybudovali Římané v někdejší oblasti nehostinných mokřad. Toto třicetitisícové město, v době svého založení nazývané Arausio, se nachází v departmentu Vaucluse a jeho památky jsou – již od roku 1981 - zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Zdejší triumfální oblouk tvoří vlastně severní vstupní městskou bránu a nachází se na původní antické cestě Via Agrippa.
Vítězný oblouk v Orange byl pravděpodobně postaven v letech 20 až 25 našeho letopočtu na počest vítězství římského vojevůdce Nera Claudia Germanica a boční strany oblouku ještě doplnily - o dva roky později – panely Tiberiovy. V době středověku byl oblouk součástí Městského opevnění a sloužit jako vstupní bašta. V roce 1820 byl tento monument restaurován architektem Augustem Caristie. Došlo přitom k odstranění středověkých dodatků i k výměně zničených částí. Poslední část obnovy oblouku byla dokončena v říjnu roku 2009.
Tříoblouková stavba bez chybějících monumentálních soch je široká (nebo chcete-li dlouhá) 19,57 metru, Vysoká 19,21 metru a její hloubka je 8,40 m.
A co uvidíme na jednotlivých reliéfních panelech ? Čtyři panely nad malými oblouky představují dekorativní hromady zbraní (přilby, kopí a štíty), uspořádaných ve čtyřech úrovních. Některé štíty nesou jména, možná sochařů, kteří na oblouku pracovali. Další čtyři panely, umístěné nad těmi předchozími, zobrazují námořní kořist, tedy řadu lodí s kotvami, trojzubci a vesly. Nejlépe zachované panely jsou současně vynikajícím řemeslným zpracováním a oslavou nadřazenosti římského námořnictva a jeho vítězství v bitvě u Actia.
Kládí oblouku zdobí vlysy a basreliéfy s postavami Římanů, bojujících s Galy. Římané na sobě mají tuniky a někdy i brnění, Galové jsou nazí, s dlouhými vlasy a vyzbrojeni štíty. Základ.horní části tvoří ovšem velká oboustranná jezdecká skupina, představující zběsilou bitvu. To, že je zobrazena II. římská legie poznáte podle toho, že na štítu důstojníka (na severní straně vlevo) se nachází znak legie, tedy beran. Malé strany oblouku zdobí vyřezávané panely s reliéfy, oddělenými korintskými sloupy. Západní strana je již téměř celá výsledkem rekonstrukce z 19. století, východní strana je naopak velmi dobře zachována. Každý ze šesti panelů byl ozdoben trofejí typu část oblečení, helma, štít nebo trubka. Na Vítězném oblouku v Orange jsou dodnes viditelné také pozůstatky nápisů na obou stranách stavby, které byly původně tvořeny bronzovými písmeny. Nápis oslavoval římská vítězství v Egyptě, Galii i Germanii. Někteří odborníci se domnívají, že oblouk postavili Caesarovi veteráni a byl věnován císaři Augustovi. Menší – a zřejmě druhotný – nápis již odkazuje k císaři Tiberiovi.
Tento monument neplntl ovšem jen funkci čestnou a oslavnou, ale je i pomyslnou hranicí mezi živým světem a světem mrtvých, protože ve skutečnosti se u Via Agrippa nacházelo rozsáhlé pohřebiště. Zobrazení zajatců a válečných trofejí na tomto oblouku má navždy připomínat trvání triumfální nadvlády Říma nad celým regionem, jakož i římskou převahu nad celým námořním světem a staré téma nepřátelství Římanů a Keltů.