Roquemaure - kostel sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty (La Collégiale Saint-Jean-Baptiste et Saint-Jean-l’Evangéliste)
Asi nejvýraznější památkou šestitisícového provensálského městečka Roquemaure je zdejší kolegiátní kostel, zasvěcený oběma souputníkům Ježíše Krista s křestním jménem Jan. Jedná se o stavbu vpravdě monumentální a často se o ní můžeme dočíst, že vznikla již někdy v průběhu 13. století. Ve skutečnosti je kostel přece jen o něco mladší – byl totiž vybudován v letech 1329 až 1348, i když již roku 1325 se v něm konaly první bohoslužby. Tento kostel, na jehož vzniku má největší zásluhu avignonský kardinál Bertrand de Pouget (pozdější papež Jan XXII.), nahradil starší – a podstatně menší - kostelík Panny Marie, který byl součástí hradu v Roquemaure a který pro změnu nechal postavit Janův předchůdce Klement V. Nový svatostánek byl následně zasvěcen oběma svatým Janům, z nichž ten starší byl patronem vinařů z Côte du Rhône.
Původně měl být tento kostel zřejmě ještě větší a zdobnější, ale kardinálova přání byla příliš neskromná, zatímco bohatství roquemaurských přece jen omezené. Kostel se však neustále vyvíjel a definitivně byl dokončen až na počátku 19. století. V roce 1346 byl kostel vyhlášen avignonským papežem Klementem VI. za kolegiátní. Obloukovou galerií byl následně propojen s kapitulním domem, což platilo až do Velké francouzské revoluce, během které hrdí občané Francie zničili, co se dalo.
Kostel svatých Janů je zajímavý např. tím, že vznikl v době, kdy se v tomto regionu v architektuře střetl italský pozdně románský styl se severofrancouzskou gotikou počátku 14. století. Tato „směska“ byla později historiky definována jako jižní gotika. Tehdy byl ještě kostel uvnitř osvětlen pouze okny chóru. Všechna boční okna - i průčelní rozeta - byla „prolomena“ až v průběhu 17. století. Z tohoto období pochází také boční kaple, které postupně nechali postavit jednotliví donátoři i obchodní cechy. Jejich atributy si pak můžeme prohlédnout na vnějších stěnách některých kaplí. V 19. století pak byly střechy kaplí sníženy, aby chrámový interiér mohla osvětlit řada bočních oken. Nejkrásnější z kaplí nadále zůstává ta, kterou zasvětili Panně Marii. Pyšní se původní hvězdicovou klenbou a obložením z carrarského mramoru, které sem však bylo instalováno teprve roku 1871. Nejstarší je však kaple sv. Jana, postavená již v průběhu 15. století.
Za nejkrásnější a nejcennější klenot tohoto kolegiátního kostela jsou však většinou považovány jeho varhany, které postavili v roce 1690 bratři Jullienovi, známí stavitelé varhan z Marseille. Ty byly původně určeny avignonskému Notre Dame a sem byly vlastně jen ukryty před plameny francouzské Revoluce. Varhany v Roquemaure jsou označovány jako světový unikát a jako takový byly také již v srpnu roku 1972 zařazeny mezi francouzské historické památky. V kostele se nachází rovněž údajné ostatky sv. Valentýna, které sem měly být z Říma v roce 1868 dovezeny, aby zachránily Roquemaure před chorobou vinné révy, která několik let likvidovala zdejší vinice i ty, které víno staletí živilo.
Na závěr snad ještě jedna krátká technická poznámka: Kostel bývá většinou uzavřen a návštěvník městečka si tak může v klidu prohlédnout jen jeho exteriér. Prostřednictvím e-mailové adresy tourisme@mairie-roquemaure.fr je však údajně možno si předem objednat prohlídku této velice zajímavé sakrální stavby, a to i s průvodcem.