Roquemaure – historie a památky (Monuments de Roquemaure)
Roquemaure je půvabné šestitisícové vinařské městečko, ležící na pravém břehu řeky Rhone. Můžeme ho označit také jako provensálské nebo historické a v jeho blízkém okolí – tedy do 15 kilometrů – najdeme místa natolik významná a slavná, jako jsou např. Avignon, Orange nebo Chateauneuf du Pape. O nezpochybnitelném významu samotného Roquemaure nejlépe svědčí skutečnost, že s jeho dlouhou historií bývají přímo spojována také jména králů i papežů. Ani výčet zdejších pamětihodností není nikterak krátký … a nepatří sem zdaleka jen ty nejznámější, tedy královský hrad, kolegiátní kostel a dvě významné kaple.
Koneckonců je Roquemaure, ležící na rozhraní oblastí Provence a Languedoc, poprvé písemně zmiňován již v roce 1096 – tehdy se ale jednalo zřejmě jen o pevnost zvanou Rocca Maura, která je ovšem roku 1209 již označována jako papežský hrad Roccamaury. A právě tady se v roce 1376 objevila Kateřina Sienská. Nebyla zde však zdaleka první legendou, protože ji o 1.158 let předběhl Hanibal se svými slavnými slony. A opomenout nelze ještě dvě „značky“. Tou první je 14. století a papežové z Avignonu, tou druhou rok 1737, protože právě tehdy byla v Roquemaure na dna sudů vína poprvé „vyražena“ písmena CDR, tedy kvalitativní označení Côte du Rhône.
A na závěr bychom konečně měli alespoň vyjmenovat zdejší pamětihodnosti. Začněme slavným hradem, který bývá označován jako královský, svým způsobem je součástí zdejších městských hradeb a jeho hlavními částmi je kruhová věž zvaná Královnina věž a vysoká čtvercová věž, které se říká Kartaginská nebo Věž Princů Soubise. Dnes se jedná o zříceninu v soukromém vlastnictví. Monumentální kostel sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty je stavbou vskutku monumentální a v městečku možná i tou nejznámější. Tento kolegiátní kostel je cennou stavbou ve stylu jižní gotiky, které se zde občas říká také gotický styl Languedocu. Součástí kostela jsou vysoce ceněné varhany, které v roce 1690 postavili bratři Julienové z Marseille pro kostel v Avignonu. Sem byly instalovány teprve roku 1800, v roce 1989 je kompletně restaurovali a každoročně jsou využívány při varhanních koncertech, konaných v rámci avignonského festivalu.
Kromě výše uvedených dominant musíme ještě zmínit minimálně dvě kaple: kamennou stavbu kaple sv. Josefa v poli z přelomu 12. a 13. století a pozoruhodnou – za městem se nacházející – hřbitovní kapli zvanou La Chapelle Saint Sauveur de Truel. Zapomenout nelze ani na radnici z 18. století, renesanční kardinálský palác z 16. století, arkádovou tržnici, jejíž původ můžeme hledat již ve 13. století, a několik zajímavých domů a paláců, pocházejících z období 15. až 17. století.
A jako závěrečné PS ještě krátká informace. Zdejšímu hradu, kostelu a jedné z kaplí věnoval autor tohoto článku samostatné příspěvky, které si můžete na Turistika.cz také přečíst.