Ostrava – Ikaros
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Prokešovo náměstí, přesněji prostranství před západním průčelím ostravské Nové radnice zdobí bronzová plastika s fontánou, pojmenovaná po synovi bájného vynálezce a stavitele Daidala.
Daidalos kdysi postavil na Krétě palác, lépe řečeno bludiště Labyrint pro potřebu krále Mínoa. Ten v něm ukrýval prohřešek své manželky. Ta se měla dopustit zoofilie s nějakým krásným posvátným býkem. Ze spojení se narodila obluda s lidským tělem a býčí hlavou. Mínotaurus, jak se netvor nazýval byl zavřen v Labyrintu.
Snad aby se nikdo o této příšeře nedozvěděl, zakázal Mínos návrat Daidalovi na pevninu. Ten však svým důvtipem sestrojil umělá křídla z ptačích per a vosku. Odletěl z ostrova se svým synem, nabádaje ho aby příliš neklesal k moři (aby křídla zůstala v suchu), nebo aby příliš nestoupal ke slunci (to by rozpustilo vosk). Jak víme, rad dospělých mládež nectí, Ikaros příliš vystoupal, vosk se roztekl a mladík našel smrt někde ve vlnách Egejského moře.
Bronzová socha patří k největším dílů z tohoto materiálu u nás. Autorem je akademický sochař František Štorek. Socha má prý zpodobňovat vzestupy a pády moravskoslezské metropole, ačkoliv zlí jazykové tvrdí, že se jedná přímo o pády místních konšelů.
Nová radnice v Ostravě byla vystavěna v 30. letech 20. století. Původně na místě Ikara měla stát socha T.GM., místo toho od 1.7.1999 zdobí místo modrooký okřídlený jinoch.
Nakonec Masaryk má své náměstí ve staré Ostravě, tak ho tam ještě někdy můžou postavit.
Ikaros se několikrát umístila i v anketě o nejbizarnější sochu MS kraje. Místní k němu prý mají rozporuplný vztah, snad chtěli před radnicí něco důstojnějšího. Za minulého režimu ovšem umělci vytvářeli často díla důstojnější, leckdy ovšem daleko obludnější.
Pro úplnost, výška sochy činí 3,5 m, hmotnost cca 7 t. Odlitek provedla slévárna Artmetal v Radlicích, náklady měly dosáhnout 1,5 mil. Kč.