Katedrála Božského Spasitele (Moravská Ostrava)
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Tento monumentální neorenesanční chrám najdete na náměstí Msgre. Šrámka v centru moravské části moravsko-slezské metropole, tedy Ostravy. Katedrála Božského Spasitele byla postavena v letech 1883-1888 podle návrhu architekta Gustava Meretty. Stavbu kostela ovšem řídil ostravský architekt Klement Hladiš (Clement Hladisch), zatímco interiér navrhl známý vídeňský architekt Max von Ferstel. Původně se jednalo o baziliku, vysvěcenou roku 1897, katedrálním kostelem – roku 1996 zřízeného - ostravsko-opavského biskupství se tento chrám stal hned téhož roku.
Rozměry tohoto trojlodního chrámu jsou impozantní. Katedrála má délku 68 metrů a šířku 28 metrů. Hlavní loď je široká 14 m a výsoká 22 m, boční lodě mají šířku 7 m a výšku 10 m. Hlavní dominantou je však dvojvěžové průčelí, přičemž obě symetrické věže jsou vysoké 67 m. Ve východní věží se nachází největší zvon, zvaný Salvátor (2.446 kg), v té západní pak tři zvony menší: Cyril a Metoděj (1.194 kg), Prokop (724 kg) a Florian (435 kg). Katedrála je považována za druhou největší basiliku na Moravě (po Velehradu) a je schopna pojmout najednou až čtyři tisíce věřících. Jedná se o klasickou trojlodní basiliku italského typu, zakončenou půlkruhovou apsidou. Interiér člení - ve výši bočních lodí - trojdílná římsa, nesená dvanácti volně stojícími ionskými sloupy a nad ní se rozprostírá klenba hlavní lodi, rozdělená pilastry korintskými. K zabílení stěn, při kterém zanikly původní malby, došlo v sedmdesátých letech minulého století.
Za klenot katedrály je všeobecně považována vyřezávaná Křížová cesta od Stauflessera, dřevěné kazetové stropy od Vogelsanga a freskový obraz „Klanění se beránkovi“ od ostravského rodáka J. Stalmacha, který se nachází nad hlavním oltářem. Hlavní oltář pochází z roku 1954 a je dílem architekta Čermáka z Prahy. Nahradil původní von Ferstelův neorenesanční oltář; varhany z dílny krnovského varhanáře Václava Smolky jsou neobarokní a v katedrále byly instalovány roku 1998. .Najdeme zde ještě také malé varhany bratři Riegerů ze třicátých let 20. století. Mohutné průčelí chrámu – s rozměrným schodištěm - zdobí díla sochaře Kaufungena. Ve štítu se jedná o kamennou sochu Spasitele se sedmi menšími postavami slepých a chromých. Pod štítem po stranách se nachází sochy sv. Josefa a sv. Aloise, nad ním pak sousoší Kalvárie..
Kuriozitou výstavby baziliky je skutečnost, že hlavním investorem stavby nebylo ani město (Moravská) Ostrava ani farní obce – dokonece ani olomoucké arcibiskupství, které nad kostelem převzalo patronát – ale židovští podnikatelé. Bazilika Božského Spasitele byla kompletně zrenovována v letech 1981-1983 a bývá – většinou – veřejnosti volně přístupná.
Ostravská katedrála je druhým největším chrámem na Moravě ( po velehradské bazilice).