Ottenschlag – kostel sv. Jakuba Většího (pfarrkirche zum hl. Jakobus d. Ä.)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Dolnorakouská - ovšem ve výšce více než 850 nadmořských metrů se nacházející - obec Ottenschlag, která má dnes přibližně tisíc obyvatel, byla založena zřejmě na přelomu 11. a 12. století. Zdejší památky jsou sice o pár století mladší, ale například farní kostel sv. Jakuba Většího ještě období gotiky částečně pamatuje. Koneckonců je všeobecně považován za pozdně gotickou stavbu v podobě barokní přestavby z konce 17. století. Samostatnou farností byl však Ottenschlag již v roce 1340. A možná už v té době zde stával farní kostel sv. Hippolyta, který byl však poprvé písemně zmíněn až roku 1544. Tento kostel se však do současnosti nedochoval, jen jeho presbytář byl v roce 1870 přestavěn do podoby hřbitovní kaple. Vraťme se však ke sv. Jakubovi a nejdůležitějším datům jeho historie.
Kostel byl postaven v průběhu 15. století, aby nahradil postupně chátrající starý kostel. Předpokládá se, že jeho obvodové zdi pocházejí z období okolo roku 1490. Po požáru v roce 1566 nechává majitel zdejšího hradu Melchior von Hohberg rozšířit trojboký chrámový chór. Další úpravy zde proběhnou v roce 1600, kdy – mimo jiné – vznikne hrotitá klenba se štukovou výzdobou a jednoduchá chrámová okna. V roce 1696 však kostel vyhoří znovu a následně je částečně – a barokně - přestavěn. Roku 1908 je opravena střecha kostela, v roce 1911 požárem zničeny zvony. Poté dochází k rekonstrukci tří oltářů a vzniká stanová měděná střecha. Celkové rekonstrukce exteriéru i interiéru se farní kostel v Ottenschlagu dočkal v letech 1975 až 1976.
A co všechno dnes můžeme v rekonstruovaném interiéru kostela vidět? Například pseudobarokní varhany, které ovšem do dubové skříně postavil varhanář Hartwig Späth až v letech 1986 – 1987. Vysoce kvalitní nástroj upoutá již zlacenými píšťalami. Hlavní oltář byl složen z původních bočních oltářů při barokní přestavbě v roce 1696. Oltářní obraz představuje patrona kostela, tedy sv. Jakuba Většího. Tabernákl pochází z roku 1911. Na pravé straně oltáře se ve výklenku nachází skulptura Nejsvětějšího srdce Páně. Levý oltář v centrální části kostela je pozdně gotický a nachází se na něm původní – ovšem barokně upravená – soška Panny Marie s Jezulátkem. Na severní straně se nachází dřevěná kazatelna, vyrobená jako mramorová imitace. Pochází sice z roku 1830, ale její skelet je původní, ze 17. století. Naproti kazatelně se nachází sousoší Ukřižování z počátku 18. století. V chrámové lodi jsou umístěny rúzné barokní sochy, např. sv. Florián a sv. Apolena. Za vidění stojí také dva náhrobníky z červeného mramoru, původně umístěné ve „starém“ kostele Hippolytkirche. Křížová cesta na parapetu kůru pochází pravděpodobně z roku 1900.
Bohoslužby v kostele sv. Jakuba Většího v Ottenschlagu můžete navštívit v Út v 7.30 hod., ve St v 18.30 hod., v So v 17.30 hod. a v Ne v 10.30 hodin. Kostel však bývá přes den většinou volně přístupný. A když už v Ottenschlagu budete, povšimněte si, že se na kostelní věži nachází socha oblíbeného českého světce Jana Nepomuckého.