Spitz (an der Donau) – zámek (Schloss)
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Návštěvníci dolnorakouského městečka Spitz an der Donau, ležícího mezi vinicemi v překrásné oblasti Wachau, budou možná překvapeni množstvím poměrně monumentálních historických památek, které toto půvabné městečko s pouhými šestnácti stovkami obyvatel svým návštěvníkům nabízí. Známou hradní zříceninu Hinterhaus a farní kostel sv. Mořice doplňuje na pověstný trojlístek zdejší zámek. Je možná památkou méně známou, ale za pozornost rozhodně stojí. Už jen proto, že i když vznikl až v 17. století, nese ve své podobě také nejeden prvek, odkazující k období renesance. Od roku 1991 je tento zrekonstruovaný zámek ve vlastnictví obce Spitz a slouží převážně jako místo pořádání nejrůznějších festivalů a soukromých akcí. Sídlí zde také různé regionální organizace a úřady. V roce 2004 byla dokončena komplexní renovace sklepů s klenutými stropy, arkádového nádvoří a renesančního „radničního“ sálu.
O některých částech zámku, který najdeme na adrese Schlossgasse 3, a jeho historii si teď něco málo prozradíme v následujících řádcích.
Již zmíněný renesanční sál je využíván převážně ke konání svateb a konferencí a jeho největší výhodou je přímý vstup do zámecké zahrady i nepřímé osvětlení, schopné vytvářet různé světelné scény. Klenuté sklepy jsou tvořeny třemi „sály“ s podlahovým vytápěním a bývají využívány nejčastěji při soukromých oslavách. Na zámeckém nádvoří se konají například koncerty dechovek i rockových skupin nebo Festival nafukovacích balónků či vinobraní. Využití zámecké zahrady je většinou spojeno s akcemi v renesančním sále. Stejně tak je historie zámku spojena s nedalekým hradem Hinterhaus. Však také bývá tato stavba ze 17. století občas stále nazývána „Vorderehaus“, tedy Přední dům. Jedná se o odkaz na někdejší „dolní“ hrad, který na tomto místě stával. Ten byl z převážné většiny zničen při požáru v roce 1438. Na přelomu 16. a 17. století začínají šlechtické rody Kirchberger a Kueffstainer na jeho základech budovat zámek v pozdně renesančním slohu. V roce 1613 je dostavěna zámecká protestanská kaple (Schlosskapelle), která byla později lidově nazývána „židovský chrám" (Judentempel). Ta byla již v roce 1620 vypálena a následně přestavěna. Další tragedie znamenají pro zámek požár v roce 1672 a napoleonské války v I. dekádě 19. století. Koncem 19. století získávají zámek do majetku vídeňské Bürgerspitalfonds, po kterých následují postupně Fond válečných obětí a Rakouské spolkové lesy. Od roku 1991 je zámek ve vlastnictví městečka Spitz, kde bylo v roce 1997 založeno „Sdružení pro obnovu a revitalizaci zámku ve Spitzu“. Tímto datem začíná jeho dlouhá a finančně náročná rekonstrukce, po jejímž ukončení byl zámek zpřístupněn široké veřejnosti.
Ve venkovních prostorách zámku si můžete prohlédnout rovněž kamenné alianční znaky některých jeho majitelů, např. baronů Kueffstainů, kteří ve Spitzu vládli a někdejší hrad vlastnili v letech 1587 až 1646, nebo rodu Dietrichsteinů. Ti zámek Spitz ve svém vlastnictví podstatně déle, od roku 1680 do roku 1861. A zbytek historie Vorderehausu už vlastně znáte …