Palermo – Básník mezi múzami, nejkrásnější sarkofág katedrální krypty
Zpoplatněná návštěva krypty palermské mariánské katedrály je bezesporu nevšedním zážitkem. Mezi mnoha sarkofágy, pocházejícími z období od antiky až po renesanci, hraje jednoznačně prim – alespoň co se potěchy oka týče – cenný sarkofág z bílého mramoru zvaný Básníkova korunovace. Majestátní sarkofág pochází z doby římského klasického věku a je vytesán z bílého, vysoce kvalitního a lehce průsvitného, mramoru pocházejícího z řeckého ostrova Paros.
Starověký sarkofág je úžasným sochařským dílem zobrazujícím korunovaci básníka mezi postavami půvabných múz. Těch figur v dlouhých róbách i tógách tady však najdeme na čelním panelu sarkofágu podstatně více (celkem 12), i když tou hlavní zůstává poeta se svinutým papyrem v levé ruce a (pravděpodobně) hořící pochodní v pravici. Kromě papyru je zde velmi často zobrazena také lyra.
Na první pohled však zřejmě každého zaujme devět nádherných ženských postav, představujících Diovy dcery múzy. Jsou to: Uránia (s globem nebo celestiánskou koulí) – múza hvězdářství a astronomie, Melpomené (se „smutnou“ škraboškou) - múza tragédie, Thalie (s „veselou“ maskou) – múza komedie a veselého básnictví, Euterpé (se dvěma flétnami) – múza hudby, Kleió (je bez hlavy a v ruce drží svitek papyru) - múza historie, Terpsichoré (s lyrou) – múza tance, Erato (s lyrou) – múza erotické poezie, Kalliopé (s dubovou korunou) – múza epické poezie a Polymnia, zahalená múza posvátné poezie a hymnického sborového zpěvu.
Těchto devět múz doplňují další tři postavy. První je jejich nevlastní bratr Apollón držící lyru. Na pravé straně předního panelu je zobrazena postava básníka, který je oblečen v tógu, v ruce drží svitek papyru a sedí na sedadle s lvími tlapami. Po levé straně sedí žena v dlouhých šatech a drží lyru. Je to manželka korunovaného básníka.
Na bočních stranách sarkofágu jsou zpodobněny dvě na židli sedící postavy starších mužů oblečených do tógy, s rozvinutým papyrem v jedné ruce (další srolované svitky jsou umístěny na bočním sloupku). Na zadním panelu jsou umístěny dva řecké kříže, pod kterými se nachází starodávný nápis. Ten je ovšem velmi špatně zachovaný, protože jej částečně překrývá nápis novější.