Palermo - Piazza Pretoria, náměstí hanby
Náměstí Piazza Pretoria patří mezi nejkrásnější náměstí hlavního města Sicílie a nachází se přímo ve středu historického centra Palerma, na okraji čtvrti Kaisa. Kdybychom ovšem prohlásili, že se jedná o náměstí Piazza della Vergogna na okraji městské části Mondamento Tribunali, znamenalo by to naprosto totéž. Jen ten název náměstí už bude méně oficiální a znamená Náměstí hanby. Jeho podoba pochází ze 16. století a vše se zde točí kolem středové kruhové, stejnojmenné, fontány a její sochařské výzdoby.
Hned na úvod je potřeba vysvětlit jméno náměstí. Výraz Pretoria nemá v tomto případě nic společního s Jihoafrickou republikou, ale odkazuje k Pretoriánské gardě, což byla elitní jednotka, která tvořila osobní stráž římských císařů. A ani jméno Náměstí hanby nemá žádnou spojitost s “hambatými” sochami na fontáně, ale s “nemravnou” částkou, kterou palermské vláda za tuto kašnu “v době krize”, tedy v roce 1573, zaplatila (podle jiné verze ovšem toto pojmenování souvisí s dominikánským klášterem, který se na instalaci nahých soch spolupodílel). Navíc bylo kvůli kašně navždy zničeno několik domů.
Čtvercové náměstí ohraničuje z jedné strany renesančně – klasicistní Pretoriánský palác (Palazzo Pretorio, což je vlastně palermská radnice nazývaná Palác orlů), stavba ze 14. století (architekt G. Benfante), kterou dnes můžeme vidět v podobě z 19. století (arch. G.D. Almeyda), z druhé kostel sv. Kateřiny (Santa Caterina d´Alessandria) z konce 16. století, který je považován za syntézu sicilské renesance, baroka i rokoka, a z třetí šlechtické paláce Palazzo Bordonaro a Palazzo Bonocore. Na čtvrté straně můžeme po schodech sestoupit na ulici Via Maqueda a ke kostelu San Giuseppe dei Teatini.
Nejznámější stavbou tohoto náměstí je však centrální fontána Pretoria, kterou postavil z carrarského mramoru v roce 1554 florentský sochař Francesco Camilliani. Původně byla umístěna v zahradě jednoho florentského šlechtického sídla a do Palerma byla prodána až o 20 let později. Eliptická – a nesmírně elegantní – fontána je plná skrytých významů a představuje prý mj. vstup do nebeského Jeruzaléma. Sochy na fontáně zobrazují muže, ženy i zvířata. Jedná se přitom o římské bohy i bohyně, tritony, najády a různé alegorie.