Loading...
V Pardubicích není nouze „potkat“ nějaký hezký či zajímavý dům. Já jsem si některé vyfotografoval.
V ulici Zámecké se mi zalíbil dům čp. 21. Přímo naproti němu stojí klasicistní dvoupatrový dům, který se řadí mezi nejstarší v pardubické městské památkové zóně, jelikož je zmiňován již roku 1506. Napravo od vstupu je osazena pamětní deska, která dává na vědomí, že se zde roku 1862 narodila spisovatelka Božena Viková-Kunětická. Tato dáma byla roku 1912 zvolena jako vůbec první žena poslankyní Českého zemského sněmu.
V procházce jsem pokračoval do Perštýnské ulice, kde jsem si prohlížel například dům čp. 11. Mnohé domy v Pernštýnské ulici jsou pozdně gotické s následnými renesančními a barokními úpravami. U některých lze také spatřit soubor pozdně gotických maleb světského i náboženského charakteru, vytvořený před rokem 1515.
Další domy jsem si prohlížel na Pernštýnském náměstí:
Na místě domu čp. 116 (Wernerův dům) bývala do roku 1515 první pardubická radnice.
Na Pernštýnském náměstí čp. 55 stojí Evropský spolkový dům, na jehož místě původně stály domy tři. Stávající objekt má bohatou reliéfní výzdobu, ve štítu je vyobrazen Kristus na trůnu, pod ním jezdecká postava Jana Žižky z Trocnova, a ještě níže výjev Slyšení papežského legáta Fantina roku 1462 před Jiříkem z Poděbrad.
Na Pernštýnském náměstí čp. 60 je goticko-renesanční dům se zajímavou sklípkovou klenbou v přízemí. Domu se říká podle restaurace „U Bílého koníčka“. Šenk zde byl již na začátku 16. století a dnes se v přízemí nachází čínská restaurace.
Dům, který nelze na Pernštýnském náměstí přehlédnout, má čp. 6. Říká se mu Stará radnice jako upomínka na radnici, která byla roku 1892 zbourána, jelikož už byla nedostačující.
Na jejím místě rozšířena o dva sousední domy vyrostla za dva roky radnice nová, novorenesanční. Průčelí objektu zdobí sgrafita, ve druhém patře mezi okny jsou pak vyobrazeny alegorické postavy Nezištnosti, Přímosti, Poctivosti a Svornosti, jejichž autorem je Karel Klusáček.
Nad okny prvního poschodí je osm medailonů hlav českých panovníků: Vratislav II., Přemysl Otakar II., Václav II, Karel IV., Václav IV., Jiří Poděbradský, Vladislav II a Rudolf II. Ze štítu budovy shlíží na okolní dění socha Vojtěcha z Pernštejna.
Na obou věžích radnice jsou reliéfy: měšťan (alegorie zámožnosti), šlechtična (oddanost), řemeslník (ráznost) a měšťanka (domácnost).
Severní trakt objektu zdobí sgrafita podle návrhů Mikoláš Alše, představující tanec, recitaci, hudbu a kultus města Pardubic.
*
V Pardubicích nás ještě zaujalo následující:
Brány pro vstup do města: https://www.turistika.cz/mista/pardubice-a-brany-do-mesta/detail