Pardubice – Dům U Jonáše, sídlo Východočeské galerie
Pardubický dům „U Jonáše“ patří bezesporu k nejzajímavějším pamětihodnostem tohoto východočeského krajského města. Jeho atraktivitu ještě navyšuje fakt, že v budově sídlí Východočeská galerie. Na adrese Pernštýnské náměstí č. 50 si tak můžeme prohlédnout nejen cenný – a památkově chráněný - objekt, pocházející z období pozdní gotiky, ale také stálou expozici nazvanou „Jedno místo prázdné – České umění 2. poloviny 20. století“ (v souvislosti s ní padají nejčastěji jména a výrazy jako fantaskní surrealismus, geometrie, abstrakce, Mikuláš Medek, Karel Nepraš, František Kyncl nebo Václav Boštík). Tu většinou ještě doplňují zajímavé krátkodobé výstavy (v současnosti se jedná o výstavu „Květy a jiné světy“ zapůjčenou z Muzea umění Olomouc a expozici „Putování do pohádky a zase zpátky“, představující ilustrovaný pohádkový svět plný krásných princezen, statečných rytířů i zlých čarodějnic, draků, vodníků a jiných strašidel.
Samotný Dům U Jonáše zaujme už svou fasádou, ale to skutečně nejzajímavější najdeme v interiéru domu. Jedná se o unikátní sklípkovou klenbu v přízemní vstupní části, která pochází z počátku 16. století. V budově se ovšem můžeme setkat také s fragmenty raně renesanční nástěnné malby s neobvyklým rostlinným motivem (rostliny zde jakoby prorůstají kamenné bloky). Již zmíněné průčelí budovy je barokní a jeho konečná podoba vznikla teprve v roce 1797. Fasádu tak charakterizuje bohatá štuková výzdoba, představující starozákonní téma s postavou proroka Jonáše v čelistech velryby. Autorem tohoto díla je pravděpodobně zdejší sochař Jakub Teplý, tvořící v II. polovině 18. a na samém počátku 19. století. Celková rekonstrukce průčelí byla provedena v letech 1993 a 1994.
Stálá expozice v domě U Jonášeje je sice rozsahově nevelká, ale určitě cenná a zajímavá. Mnohé návštěvníky těchto výstavních prostor však jistě nepotěší fakt, že VČG patří mezi posledních pár Mohykánů mezi muzejními institucemi, kde není povoleno fotografovat.
V galerii je otevřeno od úterý do neděle, a to v čase 10.00 - 18.00 hod. (totéž platí i pro expozici VČG, umístěnou na pardubickém zámku). Vstupné zde (i na zámku) činí 40,- Kč (snížené 20,- Kč, rodinné 80,- Kč). Při zakoupení společné vstupenky do obou objektů zaplatíme 60,- Kč (snížené 30,- Kč) … a to už se vyplatí. Notoričtí šetřílci pak mohou využít toho, že každý poslední pátek v měsíci je zde - od 15 hod. - volný vstup.