Loading...
Bartolomějská ulice je velmi půvabnou historickou uličkou, nacházející se v samém srdci pardubického Starého Města. Charakterizují ji zejména památkově chráněné goticko-renesanční domy, v čele s domem Wernerovým, a rozpěrné oblouky, tzv. prampouchy. Patří k vůbec nejstarším komunikacím tohoto východočeského města a spojuje severozápadní roh Pernštýnského náměstí s Wernerovým nábřežím, a tedy i s chrámem sv. Bartoloměje, nebo s Kostelní ulicí, která směřuje k pardubickému zámku a se kterou vytváří oblouk. Předpokládá se proto, že se původně jednalo o starou cestu, spojující Chrudim s Vysokým Mýtem a Hradcem Králové. A na ní snad vznikl první pardubický trh.
Původně se tato úzká ulička jmenovala ulice Pod školou, a to podle pernštejnského domu č.p. 82, ve kterém sídlila v letech 1522 až 1776 první pardubická česká škola. Téměř souřasně se však vyskytl název ulice Do krámů masných, který poukazoval na skutečnost, že se na severním konci ulice nacházela budova Masných krámů, zbouraná roku 1883. Na počátku 19. století dostala ulice nový název, a to Řeznická. Současné jméno uličky pak pochází z roku 1881 a odkazuje k sousednímu – a již zmíněnému - chrámu sv. Bartoloměje.
Vzhledem k tomu, že v této ulici působili a působí mj. právníci, architekti i finančníci, jedná se zřejmě o podstatně lepší adresu, než pobyt v nechvalně proslulé Bartolomějské v Praze.