Loading...
Pozornému pozorovateli jistě neunikne fakt, že se ve východočeských Pardubicích nachází množství pozoruhodných památek postavených v I. třetině minulého století. Mnohé z nich vyznávají poslední univerzální umělecký směr, tedy secesi. Jednou takovou je bývalý obchodní dům, který najdeme v městské části Zelené Předměstí a na adrese třída Míru č.p. 109.
Autorem podoby tohoto domu je arch. Jaroslav Kohoutek a jeho stavba proběhla v letech 1907 až 1908. Objekt je všeobecně považován za kvalitní secesní realizaci městského činžovního a obchodního domu i příklad ambiciózní realizace obchodního domu na hlavní městské třídě. Jeho název je odvozen od reliéfem Merkura ve vrcholovém štítu.
Jedná se o třípatrový řadový dům obdélného půdorysu s průčelím o šesti osách (ty krajní tvoří půlválcové arkýře v úrovni druhého a třetího poschodí) a přízemím prolomeným novodobými výklady. První poschodí je osvětlováno čtyřmi velkými segmentovými okny, z nichž tři zdobí mohutné parapety obkládané keramickými dlaždicemi. Ve druhém patře vidíme čtyři okna se společným parapetem a ostěním obloženým zelenými keramickými kachličkami. Keramická je i ornamentální nadokenní římsa; pod parapetem se nachází keramický nápis „Josef Franc“. Třetí poschodí osvětlují tři okna; nad tím středovým je umístěna mohutná nadokenní římsa, obkládaná keramickými kachličkami. Nad ní můžeme vidět reliéf Merkura s rozepjatými křídly a hůlkou s dvojicí spletených hadů, který pokrývá téměř celou plochu štítu. Arkýře jsou prolomeny dvěma okny nad sebou a po obvodu obloženy kachličkami. Z kachlíků jsou vytvořeny nejen vegetabilní ornamenty, ale zejména figurativní výjevy v pásech mezi okny (mj. zápasící andílci). Vrcholový štít je proražen oválným okénkem v mozaikovém ornamentálním poli s letopočtem 1908. Interiéru budovy vládnou novodobé úpravy.
Od května roku 1958 se jedná o chráněnou kulturní památku, od dubna roku 1984 také o součást ochranného pásma pardubické městské památkové rezervace.
Zcela na závěr ještě pár informací o někdejším „obchoďáku“, který sloužil i pro potřeby turistů. Obchodní domy začaly v západní Evropě vznikat v poslední třetině 19. století a jejich hlavní zbraní se stala reklama. V Pardubicích byly podmínky, pochopitelně, výrazně skromnější, ale působil zde např. úspěšný podnikatel Josef Franc. Ten vlastnil na tehdejší Královské třídě (dnes třída Míru) železářství a proti němu nechal postavit obchodní palác U Merkura, který svým luxusním interiérem neměl široko daleko konkurenci a „na hlavu porážel i Prahu“. Po smrti Josefa France vedli firmu jeho synové a jejich „Josef Franc a synové, obchodní dům železářský“ začal také provozovat oddělení sportu, turistiky a skautingu. Nabídka OD se však, samozřejmě, rozšiřovala i nadále. Hitem se staly např. ohnivzdorné pokladničky, sterilizační přístroje, americká kamna a sportovní potřeby.