Pomník Karla Jaromíra Erbena v Miletíně
Karel Jaromír Erben je jeden z našich literárních velikánů a není tedy nic divného, že v jeho rodišti se začalo uvažovat o tom, že by bylo vhodné mu zřídit pomník, jenž by připomínal to, že právě odsud pocházel, a to již krátce po jeho smrti 21. listopadu 1870. Ale teprve roku 1881 začaly spolky i studující z Miletína sbírat za rozličných příležitostí dary a příspěvky k výše jmenovanému účelu. V roce 1884 bylo nakonec založeno „Erbenovo družstvo“, které začalo sbírat příspěvky na zřízení pomníku tomuto velikánu české literatury. V čele družstva stál od jeho počátku zdejší farář P. Filip Šubrt. Ale trvalo opravdu mnoho let, než se podařilo sehnat potřebný obnos.
Roku 1893 se komitét obrátil o pomoc na Svatobor, aby mu pomohl pořídit vhodný model. Předehrou zřízení pomníku bylo slavnostní odhalení pamětní desky K. J. Erbenovi na jeho rodném domku, jež se uskutečnilo o svatodušním pondělku 22. května 1899. Mramorovou desku věnovalo ředitelství c. k. odborné sochařsko-kamenické školy v Hořicích a slavnostní řeč pronesl spisovatel Karel V. Rais. Ta byla později vydána nákladem komitétu pro postavení pomníku ve zvláštní brožuře. Této slavnosti se zúčastnila řada osobností, z nichž nutno zmínit: Jaroslava Vrchlického, Aloise Jiráska, Ignáta Herrmanna, Václava Štecha, Františka Heritese, PhDr. Jindřicha Metelku a ministra PhDr. Antonína Rezka. Hrubý příjem ze slavnosti vynesl komitétu 301 zl. 90 kr. Velmi podrobně o této slavnosti hovoří „Obnova“ z 26. května 1899:
„Ze spolku českých stenografů. (Erbenova slavnost v Miletíně.) V pondělí dne 22. t. m. súčastnil se spolek náš velké významné slavnosti v Miletíně „Odhalení desky našeho nezapomenutelného Karla Jar. Erbena.“ Imposantní průvod, jejž tvořil značný počet různých spolků místních i vzdáleného okolí, jež přišli uctít památku tohoto našeho velikána, prošed městem stanul u rodného domku Erbenova. Jakou radostí zachvělo se srdce nás všech, když uvítati jsme mohli v tomto pohorském, útulném městečku naše pěvce největší, z nichž zvlášť vyjímáme: Vrchlického, Jiráska, Hermana, Hellera a krajana tamnějšího K. V. Raise, tu pozorovali jsme mnohou bohatou slzu lásky a úcty, jež zaleskla se v oku lidu našeho! Deska oslavence zasazena na rodném jeho domku vděčností uvědomělých jeho krajanů – ctitelů, zastřena byla rouškou, jež spadla při vstupu na tribunu jednoho z našich nejlepších spisovatelů K. V. Raise. Každé jednotlivé slůvko, kterým líčil týž útrapy Erbenovi po jeho studia a neblahý stav jeho zdraví a přece tu horoucí lásku ku svému rodnému kraji, ku své vlasti, rozechvělo celou duši naši! Tklivými slovy zmiňuje se zde o lásce a obětavostí rodičů k dětem ve zdejším kraji zvlášť. Za všeobecného nadšení, s nímž posluchačstvo slovům Raisovým naslouchalo, ukončil týž svoji řeč a opustil tribunu. Na to zapěl Hořický „Dalibor“ slavnostní sbor a o půl 4. hod. odpol. odebrali se účastníci do zahrady, kdež uspořádán koncert. S nelíbosti pátrali jsme aspoň po delegátech některého z naších různých vzdělávacích spolků a odborů hradeckých, jež přece zastoupeny jsou na všech jiných slavnostech! Či přikládají uctění památky Erbenovy méně důležitosti, než oněm tuctovým slavnostem, na nichž jsou vždy četně zastoupeny?! To jest naše národní hrdost na naše Velikány!“
V té době se začala připravovat samotná realizace původně zamýšleného pomníku. 20. dubna 1899 se uskutečnila valná hromada „Komitétu pro postavení pomníku K. J. Erbenovi v Miletíně“, v níž se rozhodovalo rovněž o vypsání soutěže na pomník. Ale teprve 15. listopadu 1899 byla vypsána veřejná soutěž na zhotovení plastického modelu pomníku v sádře odlitého v měřítku 1:8, přičemž celkový náklad nesměl přesáhnout 6 000 K. Do stanovené lhůty, tj. do 15. května 1900, došlo celkem 21 návrhů. V porotě 24. května téhož roku zasedli: sochař Bohuslav Schnirch, architekt Kamil Hilbert, profesor hořické školy Václav Weinzettel a zástupci komitétu František Pečenka, starosta města a farář P. Filip Šubrt. 1. cena ve výši 300 K byla přisouzena 3 proti 2 hlasům návrhu „○“ Jindřicha Říhy ze Smíchova, 2. cena 200 K 4 proti 1 hlasu návrhu „Dušica“ Ladislava Šalouna z Prahy a 3. cena 100 K 3 proti 2 hlasům projektu „Národní pověsti“ akademického sochaře Josefa Kvasničky a architekta Aloise Dryáka. Šesti návrhům s hesly: „Poeta“, „K. J. Erben“, „Miletín u Hořic“, „Muži z lidu“ a „Bývali Čechové“ byla udělena čestná uznání. K tomu je ještě třeba dodat, že sochař Šaloun obdržel sice jen 2. cenu, ale porota považovala jeho projekt za umělecky nejcennější, ale nemohla ho doporučit k provedení, poněvadž jeho návrh pomníku nebyl v harmonii s rázem náměstí. Všechny návrhy byly poté veřejně vystaveny od 27. května do 3. června, ve všední dny od 13.00 do 16.00 hod., v neděli a ve svátek mezi 8.00 a 12.00 hod. a mezi 13.00 a 17.00 hod. Vítěz soutěže byl následně pověřen zhotovením nového pomníku. Práce na něm trvaly něco přes rok, přičemž pomník byl proveden kamenickou firmou Bohuslava Rusa v Hořicích. Náklady na stavbu se vyšplhaly na 7 100 K.
Slavnostní odhalení pomníku se uskutečnilo 28. července 1901 a stalo se jednou z nejvýznamnějších společenských událostí v historii Miletína. Již v předvečer koncertovala na náměstí hudba hořického Sokola, celé město i zámek byly slavnostně osvětleny a ozdobeny, některé domy získaly nový nátěr, byly vybudovány slavobrány, nechyběl lampionový průvod a ohňostroj. Druhý den se dopoledne sešlo na náměstí na 8 000 osob. Shromáždění uvítal starosta města Miletína František Pečenka. Nato zapěly zpěvácké spolky „Vesna“ a „Ratibor“ v Hořicích, „Hlasoň“ v Nové Pace, „Ludiše-Lubor“ v Novém Bydžově a „Dvořák“ v Miletíně Malátovu, na slova J. Kádnera složenou a skladatelem osobně řízenou kantátu, po níž promluvil oblíbený spisovatel K. V. Rais. Druhý řečník PhDr. Jaroslav Sutnar z vídeňské univerzitní knihovny přednesl svou veršovanou apoteózu na oslavovaného pěvce a podal vědecký rozbor jeho básnické činnosti. MUDr. Oldřich Chmelař odevzdal poté jako jednatel komitétu pomník zastupitelstvu města Miletína. Hudba hořického Sokola zahrála „Kde domov můj“ a „Hej, Slované“ a účastníci se rozešli. Odpoledne pak následovaly na náměstí koncerty hudeb a zpěváckých sborů.
O 2 roky později byla tato nová dominanta obehnána navíc ozdobným železným plůtkem, jehož kamenné sloupky zhotovil a dodal mistr kamenický a majitel pískovcového lomu v Miletíně Josef Straub. V roce 1943 byla Erbenova busta i oba lité bronzové reliéfy ze „Záhořova lože“ a „Svatební košile“ zrekvírována pro válečné účely. Na rozdíl od zdejších zvonů unikla tato umělecká díla roztavení a krátce po osvobození se navrátila do Miletína. Byla osazena zpět na kamenný podstavec a obnovený pomník byl 16. září 1945 slavnostně odhalen, přičemž nejvýznačnějším hostem na této slavnosti byl Erbenův životopisec PhDr. Antonín Grund. Na jaře 1953 byl pomník propojen kamenným obrubníkem se sochou sv. Jiří, a to pod dozorem kameníka a sochaře Václava Šulce. Uzavřená plocha byla vyplněna hlínou a osázena květinami. Železné zábradlí zůstalo zachováno, takže počátkem 90. let 20. století, kdy byly záhony zrušeny a obrubníky rozebrány, získal Erbenův pomník opět svůj původní vzhled. Navíc 10. června 1992 byl prohlášen za kulturní památku (do rejstříku byl zapsán 7. prosince téhož roku; viz https://pamatkovykatalog.cz/pomnik-karla-jaromira-erbena-12853557). Během podzimu 2003 navíc získal slavnostní osvětlení, a to jako první z místních památek.
Roku 1893 se komitét obrátil o pomoc na Svatobor, aby mu pomohl pořídit vhodný model. Předehrou zřízení pomníku bylo slavnostní odhalení pamětní desky K. J. Erbenovi na jeho rodném domku, jež se uskutečnilo o svatodušním pondělku 22. května 1899. Mramorovou desku věnovalo ředitelství c. k. odborné sochařsko-kamenické školy v Hořicích a slavnostní řeč pronesl spisovatel Karel V. Rais. Ta byla později vydána nákladem komitétu pro postavení pomníku ve zvláštní brožuře. Této slavnosti se zúčastnila řada osobností, z nichž nutno zmínit: Jaroslava Vrchlického, Aloise Jiráska, Ignáta Herrmanna, Václava Štecha, Františka Heritese, PhDr. Jindřicha Metelku a ministra PhDr. Antonína Rezka. Hrubý příjem ze slavnosti vynesl komitétu 301 zl. 90 kr. Velmi podrobně o této slavnosti hovoří „Obnova“ z 26. května 1899:
„Ze spolku českých stenografů. (Erbenova slavnost v Miletíně.) V pondělí dne 22. t. m. súčastnil se spolek náš velké významné slavnosti v Miletíně „Odhalení desky našeho nezapomenutelného Karla Jar. Erbena.“ Imposantní průvod, jejž tvořil značný počet různých spolků místních i vzdáleného okolí, jež přišli uctít památku tohoto našeho velikána, prošed městem stanul u rodného domku Erbenova. Jakou radostí zachvělo se srdce nás všech, když uvítati jsme mohli v tomto pohorském, útulném městečku naše pěvce největší, z nichž zvlášť vyjímáme: Vrchlického, Jiráska, Hermana, Hellera a krajana tamnějšího K. V. Raise, tu pozorovali jsme mnohou bohatou slzu lásky a úcty, jež zaleskla se v oku lidu našeho! Deska oslavence zasazena na rodném jeho domku vděčností uvědomělých jeho krajanů – ctitelů, zastřena byla rouškou, jež spadla při vstupu na tribunu jednoho z našich nejlepších spisovatelů K. V. Raise. Každé jednotlivé slůvko, kterým líčil týž útrapy Erbenovi po jeho studia a neblahý stav jeho zdraví a přece tu horoucí lásku ku svému rodnému kraji, ku své vlasti, rozechvělo celou duši naši! Tklivými slovy zmiňuje se zde o lásce a obětavostí rodičů k dětem ve zdejším kraji zvlášť. Za všeobecného nadšení, s nímž posluchačstvo slovům Raisovým naslouchalo, ukončil týž svoji řeč a opustil tribunu. Na to zapěl Hořický „Dalibor“ slavnostní sbor a o půl 4. hod. odpol. odebrali se účastníci do zahrady, kdež uspořádán koncert. S nelíbosti pátrali jsme aspoň po delegátech některého z naších různých vzdělávacích spolků a odborů hradeckých, jež přece zastoupeny jsou na všech jiných slavnostech! Či přikládají uctění památky Erbenovy méně důležitosti, než oněm tuctovým slavnostem, na nichž jsou vždy četně zastoupeny?! To jest naše národní hrdost na naše Velikány!“
V té době se začala připravovat samotná realizace původně zamýšleného pomníku. 20. dubna 1899 se uskutečnila valná hromada „Komitétu pro postavení pomníku K. J. Erbenovi v Miletíně“, v níž se rozhodovalo rovněž o vypsání soutěže na pomník. Ale teprve 15. listopadu 1899 byla vypsána veřejná soutěž na zhotovení plastického modelu pomníku v sádře odlitého v měřítku 1:8, přičemž celkový náklad nesměl přesáhnout 6 000 K. Do stanovené lhůty, tj. do 15. května 1900, došlo celkem 21 návrhů. V porotě 24. května téhož roku zasedli: sochař Bohuslav Schnirch, architekt Kamil Hilbert, profesor hořické školy Václav Weinzettel a zástupci komitétu František Pečenka, starosta města a farář P. Filip Šubrt. 1. cena ve výši 300 K byla přisouzena 3 proti 2 hlasům návrhu „○“ Jindřicha Říhy ze Smíchova, 2. cena 200 K 4 proti 1 hlasu návrhu „Dušica“ Ladislava Šalouna z Prahy a 3. cena 100 K 3 proti 2 hlasům projektu „Národní pověsti“ akademického sochaře Josefa Kvasničky a architekta Aloise Dryáka. Šesti návrhům s hesly: „Poeta“, „K. J. Erben“, „Miletín u Hořic“, „Muži z lidu“ a „Bývali Čechové“ byla udělena čestná uznání. K tomu je ještě třeba dodat, že sochař Šaloun obdržel sice jen 2. cenu, ale porota považovala jeho projekt za umělecky nejcennější, ale nemohla ho doporučit k provedení, poněvadž jeho návrh pomníku nebyl v harmonii s rázem náměstí. Všechny návrhy byly poté veřejně vystaveny od 27. května do 3. června, ve všední dny od 13.00 do 16.00 hod., v neděli a ve svátek mezi 8.00 a 12.00 hod. a mezi 13.00 a 17.00 hod. Vítěz soutěže byl následně pověřen zhotovením nového pomníku. Práce na něm trvaly něco přes rok, přičemž pomník byl proveden kamenickou firmou Bohuslava Rusa v Hořicích. Náklady na stavbu se vyšplhaly na 7 100 K.
Slavnostní odhalení pomníku se uskutečnilo 28. července 1901 a stalo se jednou z nejvýznamnějších společenských událostí v historii Miletína. Již v předvečer koncertovala na náměstí hudba hořického Sokola, celé město i zámek byly slavnostně osvětleny a ozdobeny, některé domy získaly nový nátěr, byly vybudovány slavobrány, nechyběl lampionový průvod a ohňostroj. Druhý den se dopoledne sešlo na náměstí na 8 000 osob. Shromáždění uvítal starosta města Miletína František Pečenka. Nato zapěly zpěvácké spolky „Vesna“ a „Ratibor“ v Hořicích, „Hlasoň“ v Nové Pace, „Ludiše-Lubor“ v Novém Bydžově a „Dvořák“ v Miletíně Malátovu, na slova J. Kádnera složenou a skladatelem osobně řízenou kantátu, po níž promluvil oblíbený spisovatel K. V. Rais. Druhý řečník PhDr. Jaroslav Sutnar z vídeňské univerzitní knihovny přednesl svou veršovanou apoteózu na oslavovaného pěvce a podal vědecký rozbor jeho básnické činnosti. MUDr. Oldřich Chmelař odevzdal poté jako jednatel komitétu pomník zastupitelstvu města Miletína. Hudba hořického Sokola zahrála „Kde domov můj“ a „Hej, Slované“ a účastníci se rozešli. Odpoledne pak následovaly na náměstí koncerty hudeb a zpěváckých sborů.
O 2 roky později byla tato nová dominanta obehnána navíc ozdobným železným plůtkem, jehož kamenné sloupky zhotovil a dodal mistr kamenický a majitel pískovcového lomu v Miletíně Josef Straub. V roce 1943 byla Erbenova busta i oba lité bronzové reliéfy ze „Záhořova lože“ a „Svatební košile“ zrekvírována pro válečné účely. Na rozdíl od zdejších zvonů unikla tato umělecká díla roztavení a krátce po osvobození se navrátila do Miletína. Byla osazena zpět na kamenný podstavec a obnovený pomník byl 16. září 1945 slavnostně odhalen, přičemž nejvýznačnějším hostem na této slavnosti byl Erbenův životopisec PhDr. Antonín Grund. Na jaře 1953 byl pomník propojen kamenným obrubníkem se sochou sv. Jiří, a to pod dozorem kameníka a sochaře Václava Šulce. Uzavřená plocha byla vyplněna hlínou a osázena květinami. Železné zábradlí zůstalo zachováno, takže počátkem 90. let 20. století, kdy byly záhony zrušeny a obrubníky rozebrány, získal Erbenův pomník opět svůj původní vzhled. Navíc 10. června 1992 byl prohlášen za kulturní památku (do rejstříku byl zapsán 7. prosince téhož roku; viz https://pamatkovykatalog.cz/pomnik-karla-jaromira-erbena-12853557). Během podzimu 2003 navíc získal slavnostní osvětlení, a to jako první z místních památek.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.404, 15.682)
Poslední aktualizace: 22.6.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Miletín
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Pomník Karla Jaromíra Erbena v Miletíně
Miletín - socha sv. Gottharda
Socha
Při příjezdu do Miletína ve směru od Hořic upoutá naši pozornost památná lípa, u které stojí pomník se sochou sv. Gottharda. Socha byla postavena na nejvyšším místě Miletína na kopci Tašenberku v roce 1731. Za autora díla je považován sám mistr Matyáš Bernard Braun, nebo některý z jeho žáků. Biskupskou berlu, kterou svíral sv. Gotthard v levé ruce bohužel někdo ukradl….. …
0.3km
více »
Miletín - hlavní turistický rozcestník
Rozcestí
Hlavní miletínský rozcestník KČT se nachází u autobusové zastávky v jižní straně náměstí K. J. Erbena. Značka modrá ukazuje turistům cestu ve směru Miletín - Miletínské lázně, Třebihošť, Zvičina. Značka zelená turistu vede také na Zvičinu, ale jiným směrem, tedy Miletín - Chroustov, Růžovka, Zvičina. Značka červená červená se zde rozděluje do tří směrů, východně ve směru…
0.4km
více »
Miletín – historie, památky a pivovar
Tipy na výlet
Už třetí den směřujeme na sever – do Broumova. Přes rozhledny, pivovary a další zajímavosti. Na trase máme Miletín, kde je pivovar (je nám jasné, že po ránu bude ještě zavřeno), kde je kostel ze 13. století a kde …
0.5km
více »
Exkurze do Miletína
Cestopisy
Exkurze v Miletíně
V pondělí ráno přijíždím autobusem do Miletína. To je městečko severovýchodně od Hořic. Připomíná se od roku 1124, kdy ve vodním hradu kníže Vladislav I. vítal sv. Ottu biskupa Bamberského.…
0.5km
více »
Miletín - socha sv. Jana Nepomuckého
Socha
Socha českého světce Jana Nepomuckého se nachází v prostoru u věže a kostela. Socha byla postavena v roce 1701 na náklady Jana Palackého, sekretáře hraběte Jiřího Fridricha z Oppersdorfu, tehdy však blíže Rozcestí u věže. Na místo současné byla socha přemístěna 15 května 1870, v předvečer svátku světce. V blízkosti sochy byla v roce 2010 instalována informační tabule č. 10 k…
0.5km
více »
Miletín - pomník sv. Jiří
Pomník
Pomník sv. Jiří, který byl zhotoven v roce 1892 se nachází v prostoru náměstí K. J. Erbena. Původně byl pomník umístěn do středu městské Kašny. Po vybudování vodovodu v roce 1934, kdy kašna přestala sloužit svému účelu byla přebudována v záhon, v roce 1948 byla rozebrána. Samotný pomník byl na současné místo přesunut v roce 1952.
0.5km
více »
Miletín - pomník K. J. Erbena
Pomník
Pomník nejslavnějšího miletínského rodáka K. J. Erbena dominuje prostoru náměstí. Přípravné kroky k jeho zbudování probíhaly již od roku 1884. V roce 1899 byla vypsána soutěž na stavbu pomníku, vítězným mezi 21 n…
0.5km
více »
Miletín - Panna Marie Lurdská
Socha
Nenápadná socha Panny Marie Lurdské v malé kapličce se nachází u jižní zdi kostela. Zhotovena byla v roce 1915 hořickým sochařem Josefem Deylem. Kámen umístěný před sochou sloužil jako modlitební klekátko.
Historická data byla čerpána z webu: http://www.hlavati.cz/_hlavati/miletin.htm
0.5km
více »
Miletín - mariánský sloup se sochou Panny Marie
Pomník
Mariánský sloup, resp. sochu Panny Marie na korintském sloupu najdeme v nižší, východní části náměstí K. J. Erbena. Dílo bylo zhotoveno zřejmě mistrem Matyášem Braunem v roce 1735 na náklady miletínských měšťanů. Následné opravy díla se uskutečnili v letech 1776, 1892, 1901, 1908 a poslední v roce 1990.
Historická data byla čerpána z webu: http://www.hlavati.cz/_hlavati…
0.5km
více »
Miletín - náměstí K. J. Erbena
Náměstí
Náměstí K. J. Erbena - přirozené centrum Miletína. Najdeme zde několik památek a zajímavostí. V západní straně náměstí je to budova radnice, za průchodem na návštěvníka čeká Infocentrum Mateřídouška. Ve východní č…
0.5km
více »
Miletín - infocentrum Mateřídouška
Infocentrum
Miletínské infocentrum Mateřídouška se nachází za průchodem v budově radnice. K získání je zde např. mapka a průvodce po Naučné stezce K. J. Erbena.
Otevírací doba: Po – Pá 6:00 – 16.00
…
0.5km
více »
Městečko Miletín – rodiště Karla Jaromíra Erbena a Miletínské modlitbičky
Městečko
Miletín je menší městečko nacházející se v Miletínské kotlině severovýchodně od Hořic. V nadmořské výšce 334 metrů zde žije necelá tisícovka obyvatel. První zmínky jsou o Miletíně z roku 1124, kdy to byla ještě vesnice.
Při příjezdu do Miletína od Lázní Bělohrad nás na hlavní, Komenského ulici zaujala po pravé straně stojící zajímavá věž. Miletínská věž, někdo říká zvonice…
0.5km
více »
Miletín - kostel Zvěstování Panny Marie
Kostel
Miletínský kostel Zvěstování Panny Marie je zmiňován ve 13. století. V letech 1607 – 08 byl za dob Bartoloměje z Valdštejna rozšířen. V letech 1662 a 1766 byl opravován. Roku 1846 byl Miletín postižen požárem, při…
0.5km
více »
Miletín - věž, zvonice
Zvonice
Miletínská věž byla původně hlavní branou do kláštera, který (jako celý Miletín) patřil v letech 1241 - 1423 Řádu Německých rytířů. V roce 1586 byla věž přestavěna a zvýšena o tři patra. V prvním patře byly hodiny, ve druhém pak 4 zvony. V roce 1846 při velkém požáru města byly zvony poničeny. Z jejich zbytků byly roku 1848 ulity dva menší zvony. K op…
0.5km
více »
Miletín pod stanem
Tipy na výlet
Vydáváme se za kamarády do autokempu v Miletíne, jsou tam již nějaký čas, ale my pracovně vytížení se jedeme za nimi podívat jen na víkend. Vezeme stan a těšíme se na pohodově strávený víkend (to by se nám hned ne…
0.5km
více »
Kostel Zvěstování Panny Marie v Miletíně
Kostel
Tento kostel existoval již ve 13. století, z něho se dochoval jeho presbytář. Původně sloužil jako klášterní kostel řádu špitálních bratří čili německých rytířů (ves i s příslušenstvím získali 19. října 1241 od Do…
0.5km
více »
Miletín
Zámek
Zámek se nachází v západní části Městečka Miletín na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Zámek je patrový obdélný objekt s dvoupatrovými rizality na všech průčelích. Na severní straně je arkádový podjezd s balkón…
0.7km
více »
Miletín - rodný dům K. J. Erbena
Muzeum
Rodný dům K. J. Erbena najdeme necelých cca 300 metrů západně od náměstí za první odbočkou vpravo z hlavní silnice. Současný dům však není přesně tím domem, ve kterém se K.J.Erben narodil. Původní dřevěný dům vyho…
0.7km
více »
trasa - Naučná stezka K. J. Erbena, Miletín
Trasa
Naučná stezka K. J. Erbena o délce 5 km byla otevřena 19. července 2010. Začátek stezky, která má 10 zastavení, je u Erbenova rodného domku. Stezka opouští Miletín severním směrem a vede nás k vyhlídce na Miletín,…
0.7km
více »
Miletín
Tipy na výlet
Miletín je malé městečko nedaleko Hořic v okresu Jičín.Je známé nejen tím, že se zde vyrábějí pravé Miletínské modlitbičky, ale hlavně jako rodiště spisovatele Karla Jaromíra Erbena. Je zde od loňského léta otevře…
0.7km
více »
turistické rozcestí Miletín - Komenského ul.
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v západní části Miletína v Komenského ulici, ukazuje turistům cestu do tří směrů. Po červené značce ve směru Miletín náměstí K.J.Erbena - Červená Třemešná, Lázně Bělohrad, po značce modré ve směru Lázně Bělohrad, Tetín - Zvičina a po značce zelené ve směru Miletín - Chroustov, Zvičina.
0.8km
více »
Vyzkoušejte si výrobu hořických trubiček na vlastní kůži!
Tipy a novinky
Když se řekne "hořické trubičky", srdce každého milovníka sladkostí zajásá. Napadlo vás někdy, jak se vlastně hořické trubičky vyrábí a kolik práce se ukrývá za touto lahodnou pochoutkou? Neváhejte a přijďte se …
0.8km
více »
Exkurze do výrobny hořických trubiček
Tipy na výlet
Rozhodli jsme se , že navštívíme v Miletíně provozovnu a zkusíme si vyzkoušet stočit si vlastní trubičky. Ještě předtím jsme však měli možnost zhlédnout jak se takové trubičky vyrábí a…
0.8km
více »
Národní klenot - Hořické trubičky
Tipy na výlet
Město Hořice je známé především výrobou hořických trubiček. Podle legendy sdělil paní Líčkové recept na výrobu trubiček raněný osobní kuchař císaře Napoleona při svém návratu přes České země po porážc…
0.8km
více »
Rohoznice
Vesnice
Rohoznice - obec stavebně propojená s Miletínem ležící při toku říčky Bystřice. První písemná zmínka o obci je doložena v roce 1267. V obci na návsi najdeme pomník ukřižování se zvoničkou a na okraji obce směrem k Bílým Poličanům pomník obětí 1. sv. války s pískovcovým lvem na vrcholu. Obcí prochází červená turistická značka ve směru Hořice - Dvůr Králové.
1.2km
více »
Miletín - Naučná stezka K. J. Erbena
Tipy na výlet
Kam a jak jedeme
Malebné Podzvičinsko je cílem kam nás zve Naučná stezka K. J. Erbena.
Za čím jedeme
Jdeme za poznáním Miletína a poznáním života místního rodáka K. J. Erbena. Naučná stezka o délce 5 km byla …
1.2km
více »
Vyhlídka na Miletín
Vyhlídka
Vyhlídka na Miletín se nachází cca 1 km severně od města. Vyhlídka je součástí Naučné stezky K. J. Erbena, je zde zastávka č. 4. Zejména děti, krom výhledu na město, zaujme socha koně s jezdcem, ve kterém je umís…
1.8km
více »
Hořice - Masarykova věž samostatnosti
Rozhledna
Masarykova věž samostatnosti je jedním z největších symbolů Hořic. Postavena byla v letech 1925 - 1938 dle projektu architekta Františka Blažka, umístěna je v ose hořického náměstí. Základní kámen byl položen 10. …
3.9km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
ZOO - Dvůr Králové
ZOO
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
8.4km
více »