Anabáze ohledně současného pomníku je poměrně dlouhá a složitá. Nejprve byla stavitelem K. Teplým z Pardubic vybudována v letech 1922-1923 školní budova, přičemž rozpočet na ni byl ustálen na 216 487,99 Kč. Teprve po její dostavbě bylo uvažováno o uctění památky zdejších spoluobčanů, kterým nebylo dáno vrátit se z front 1. světové války zpět domů.
Protože výstavba školy vyšla na tolik peněz, nepřipadalo v úvahu, že by byl vybudován nějaký velký a umělecky vyvedený pomník, jak tomu bylo v jiných obcích, i když mnozí s tímto krokem nesouhlasili, ale aby se zbylé obecní finance rozpustily pouze na pomník, to by skutečně byla hloupost, protože potřebných věcí bylo v poválečném období až příliš mnoho.
Z tohoto důvodu bylo rozhodnuto, že na památku místních padlých bude zhotovena pouze prostá pamětní deska, na níž byl vyryt nápis: „OBĚTI SVĚTOVÉ VÁLKY 1914 – 1918 HRUBEŠ JOSEF. † 1914 KONEČNÝ FRANT. † 1918 ŠTUMR FRANT. † 1915 RACEK JOSEF. † 1916 VAŠÍČEK FRANT. † 1915 VĚNUJE OBEC HRÁDEK 19 15/VII. 23.“ Jejím zhotovením byla pověřena firma Josef Doležal z Pardubic, a to za 500 Kč. Do otvoru ve zdi za deskou byl navíc uložen pamětní spis.
Jak již bylo uvedeno na nápisu pamětní desky, tak k jejímu slavnostnímu odhalení došlo 15. července 1923 a umístěna byla na školní budově, přesněji tam, kde se tehdy nacházel byt řídícího učitele. Slavnost byla zahájena starostou obce Josefem Doudou za velké účasti místních obyvatel i návštěvníků z okolí, mezi nimiž byli rovněž zástupci sokolských a hasičských jednot, pardubické vojenské posádky a různých dalších spolků. Za slavnostního řečníka byl vybrán Karel Bok, řídící učitel v Srchu. Protože slavnost se vydařila rovněž finančně, byl výtěžek z ní věnován ve prospěch místního SDH.
Na škole vydržela pamětní deska až do německé okupace, kdy byla na rozkaz z vyšších míst odstraněna. Aby nedošlo k jejímu zničení, byla uschována na místním hřbitově. Po osvobození bylo rozhodnuto, že se již nevrátí na své místo, ale bude použita při vybudování nového pomníku padlým, který byl opět postaven nákladem obce, i když za spolupráce s místními obyvateli, jež přispěli zejména svojí prací. Slavnostní odhalení nového pomníku proběhlo podle obecní kroniky v létě 1946, jiné hovoří o tom, že se tak stalo již při tryzně za padlé 4. května 1946.
Parkové úpravy se okolí pomníku dočkalo až v roce 1966, o čemž hovoří obecní kronika takto: „V prostoru kolem pomníku padlých a na místě bývalé „třídně“ (obec. domu) se svépomocí občanů a mládeže provádí parková úprava s výsadbou stromů a keřů. Nejvíce práce udělal Jar. Konečný. Stromky kolem hříště za Kampeličkou sázel V. Vlasák se synem Josefem.“ Další jeho úpravy proběhly o 2 roky později. U příležitosti 50. výročí vzniku ČSR se 28. října 1968 uskutečnila u pomníku oslava a v novém parku, vybudovaném na místě zbouraného obecního domku, byla šesticí nejstarších žijících občanů slavnostně zasazena „Lípa Svobody“.
Roku 1971 byl u pomníku opětovně upraven terén. Každoroční úklidy a různé úpravy měly souvislost zejména s oslavami osvobození, případně s výročím VŘSR, kdy sem byly kladeny květiny a věnce. K poslední opravě a očištění pomníku došlo v roce 2015, i když plánována byla již v předchozích letech, ale kvůli nedostatku financí a zamítnutí dotace k ní v původních plánovaných termínech nedošlo.
Poslední aktualizace: 6.2.2024
Pomník padlým v 1. světové válce v Hrádku na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Pomník padlým v 1. světové válce v Hrádku
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!