1. světovou válku nemusím nikterak představovat, natož škody a neštěstí, které přinesla nejen naší zemi a obyvatelstvu, a to bez rozdílu národnosti, víry nebo společenského postavení, protože kulky a granáty si nikdy nevybíraly. Své si užil za tohoto obřího konfliktu rovněž Pohránov, z něhož bylo odvedeno na 35 místních mužů, z nichž 8 se domů již nikdy nevrátilo. Jednalo se o Josefa Svatoně (padl na italské frontě), Karla Řeháka (padl na italské frontě), Václava Poláka z čp. 3 (padl na italské frontě), Františka Kosinu (nezvěstný od roku 1914), Františka Poláka z čp. 21 (nezvěstný na italské frontě), Josefa Chybu (padl), Václava Ceradského (padl) a Františka Schejbala (nezvěstný).
O zřízení památky na tyto padlé bylo jednáno již krátce po vzniku ČSR a již 19. února 1919, krátce po oficiálním odloučení Pohránova od Hrádku, se obecní zastupitelstvo usneslo na tom, aby byl postaven důstojný pomník padlým spoluobčanům a na tento účel věnovalo prvních 250 Kč. Hlavní slovo tehdy měl obecní starosta František Šafařík a jeho 1. náměstek František Polák z čp. 9, v letech 1913-1919 místní pohránovský starosta. Po obci byla následně provedena sbírka a vedení obce se začalo poohlížet po důstojném místě a zároveň po vhodném tvůrci pomníku, jenž by však byl nejen vyhlášeným mistrem v oboru, ale jeho práce by byla také za rozumnou cenu.
Stavbu pomníku následně provedl Vincenc Hlaváček st., a to úplně zdarma. Tesařské a truhlářské práce na oplocení měl na starosti Josef Novák a i on si za ně nic neřekl. Ruční práce a dovozy potřebného materiálu provedli místní občané rovněž zdarma. Desku s reliéfem prezidenta Tomáše G. Masaryka a desku s nápisem a přehledem padlých zhotovil pardubický sochař a kameník Josef Doležal za 1 200 Kč, který se zapsal do dějin řadou pamětních desek a pomníků nejen po Pardubicku (pomník K. H. Borovského pro Blatníkovskou Lhotku, pomník J. A. Komenského v Mněticích, pomník odboje ve Studánce u Pardubic). Lev na vrcholu pomníku již nebyl vytesán z kamene, nýbrž byl proveden z cementu, a tak vyšel jen na 175 Kč.
Vznikl tak pomník v podobě podlouhlého pyramidálního obelisku, sestaveného z drobných kamenných kvádrů a pospojovaných cementovou maltou, na jehož vrcholu stanul výše zmíněný cementový lev, přičemž do přední části byla situována dvojice pamětních desek. Nahoře pod lvem se ocitla světlá pamětní deska s prezidentským reliéfem a pod ní pak tmavá pamětní deska, na níž je dnes text: "1914-18 OSVOBODITELI, PADLÝM BRATRŮM. VE SVĚTOVÉ VÁLCE ZAHYNULI: CERADSKÝ VÁC. * 1875 POLÁK VÁC. * 1859 CHYBA JOSEF * 1896 ŘEHÁK KAR. * 1899 KOSINA FRAN. * 1882 SVATOŇ JOS. * 1891 POLÁK FRANT. * 1899 SCHEJBAL FR. * 1894 VĚNUJÍ MÍSTNÍ OBČANÉ 1926", z čehož můžeme usuzovat, že byla pořízena později, a to nejspíše poté, co došlo k poškození předchozí desky. Vzhledem k roku zřízení šlo nejspíše o výbuch, který se udál v semtínské továrně 16. září 1924. To je však pouze můj odhad, neboť přímo v obecní kronice a tehdejších regionálním tisku není o tomto zmínka. Snad mi toto nevědění pomůže napravit některý místní rodák, který zná pozadí zřizování tohoto pomníku a proč je na objektu z roku 1919 pamětní deska až z roku 1926. Jako dodatek je třeba ještě dodat, že na pomníku není uvedeno jméno místního rodáka Josefa Racka, který žil v Hrádku, v roce 1915 byl zajat, 30. října 1916 naposledy napsal své manželce a roku 1923 byl prohlášen za mrtvého.
Po dokončení pomníku se uskutečnila slavnost odevzdání pomníku veřejnosti s koncertem a večerní taneční zábavou. Její výnos pokryl plně všechny vzniklé náklady. Ještě téhož roku byl založen sad za pomníkem a srovnány a zavezeny všechny dolíky a louže ve vsi (2 ze 3 návesních rybníčků). Později byl odstraněn reliéf prezidenta T. G. Masaryka, a to nejprve za německé okupace a následně po únoru 1948, neboť tento prvorepublikový symbol byl trnem v oku oběma režimům. Jinak péči o pomník a jeho okolí měli zejména místní hasiči. Ti vedle úklidu natírali zejména jeho oplocení, k čemuž došlo např. roku 1990. O 8 let později byl natřen nejen plot, nýbrž také sám pomník. K poslední opravě pomníku došlo v roce 2015 (viz
https://obecsrch.cz/wp-content/uploads/2017/03/zpravodaj_PROSINEC_2015.pdf). Zmínku o tomto pomníku lze nalézt i zde:
https://www.vets.cz/vpm/10184-pomnik-obetem-1-svetove-valky/#10184-pomnik-obetem-1-svetove-valky.