Loading...

Pomník padlým v 1. světové válce v Pohránově

Turistické cíle Pomník

1. světovou válku nemusím nikterak představovat, natož škody a neštěstí, které přinesla nejen naší zemi a obyvatelstvu, a to bez rozdílu národnosti, víry nebo společenského postavení, protože kulky a granáty si nikdy nevybíraly. Své si užil za tohoto obřího konfliktu rovněž Pohránov, z něhož bylo odvedeno na 35 místních mužů, z nichž 8 se domů již nikdy nevrátilo. Jednalo se o Josefa Svatoně (padl na italské frontě), Karla Řeháka (padl na italské frontě), Václava Poláka z čp. 3 (padl na italské frontě), Františka Kosinu (nezvěstný od roku 1914), Františka Poláka z čp. 21 (nezvěstný na italské frontě), Josefa Chybu (padl), Václava Ceradského (padl) a Františka Schejbala (nezvěstný).

O zřízení památky na tyto padlé bylo jednáno již krátce po vzniku ČSR a již 19. února 1919, krátce po oficiálním odloučení Pohránova od Hrádku, se obecní zastupitelstvo usneslo na tom, aby byl postaven důstojný pomník padlým spoluobčanům a na tento účel věnovalo prvních 250 Kč. Hlavní slovo tehdy měl obecní starosta František Šafařík a jeho 1. náměstek František Polák z čp. 9, v letech 1913-1919 místní pohránovský starosta. Po obci byla následně provedena sbírka a vedení obce se začalo poohlížet po důstojném místě a zároveň po vhodném tvůrci pomníku, jenž by však byl nejen vyhlášeným mistrem v oboru, ale jeho práce by byla také za rozumnou cenu.

Stavbu pomníku následně provedl Vincenc Hlaváček st., a to úplně zdarma. Tesařské a truhlářské práce na oplocení měl na starosti Josef Novák a i on si za ně nic neřekl. Ruční práce a dovozy potřebného materiálu provedli místní občané rovněž zdarma. Desku s reliéfem prezidenta Tomáše G. Masaryka a desku s nápisem a přehledem padlých zhotovil pardubický sochař a kameník Josef Doležal za 1 200 Kč, který se zapsal do dějin řadou pamětních desek a pomníků nejen po Pardubicku (pomník K. H. Borovského pro Blatníkovskou Lhotku, pomník J. A. Komenského v Mněticích, pomník odboje ve Studánce u Pardubic). Lev na vrcholu pomníku již nebyl vytesán z kamene, nýbrž byl proveden z cementu, a tak vyšel jen na 175 Kč.

Vznikl tak pomník v podobě podlouhlého pyramidálního obelisku, sestaveného z drobných kamenných kvádrů a pospojovaných cementovou maltou, na jehož vrcholu stanul výše zmíněný cementový lev, přičemž do přední části byla situována dvojice pamětních desek. Nahoře pod lvem se ocitla světlá pamětní deska s prezidentským reliéfem a pod ní pak tmavá pamětní deska, na níž je dnes text: "1914-18 OSVOBODITELI, PADLÝM BRATRŮM. VE SVĚTOVÉ VÁLCE ZAHYNULI: CERADSKÝ VÁC. * 1875 POLÁK VÁC. * 1859 CHYBA JOSEF * 1896 ŘEHÁK KAR. * 1899 KOSINA FRAN. * 1882 SVATOŇ JOS. * 1891 POLÁK FRANT. * 1899 SCHEJBAL FR. * 1894 VĚNUJÍ MÍSTNÍ OBČANÉ 1926", z čehož můžeme usuzovat, že byla pořízena později, a to nejspíše poté, co došlo k poškození předchozí desky. Vzhledem k roku zřízení šlo nejspíše o výbuch, který se udál v semtínské továrně 16. září 1924. To je však pouze můj odhad, neboť přímo v obecní kronice a tehdejších regionálním tisku není o tomto zmínka. Snad mi toto nevědění pomůže napravit některý místní rodák, který zná pozadí zřizování tohoto pomníku a proč je na objektu z roku 1919 pamětní deska až z roku 1926. Jako dodatek je třeba ještě dodat, že na pomníku není uvedeno jméno místního rodáka Josefa Racka, který žil v Hrádku, v roce 1915 byl zajat, 30. října 1916 naposledy napsal své manželce a roku 1923 byl prohlášen za mrtvého.

Po dokončení pomníku se uskutečnila slavnost odevzdání pomníku veřejnosti s koncertem a večerní taneční zábavou. Její výnos pokryl plně všechny vzniklé náklady. Ještě téhož roku byl založen sad za pomníkem a srovnány a zavezeny všechny dolíky a louže ve vsi (2 ze 3 návesních rybníčků). Později byl odstraněn reliéf prezidenta T. G. Masaryka, a to nejprve za německé okupace a následně po únoru 1948, neboť tento prvorepublikový symbol byl trnem v oku oběma režimům. Jinak péči o pomník a jeho okolí měli zejména místní hasiči. Ti vedle úklidu natírali zejména jeho oplocení, k čemuž došlo např. roku 1990. O 8 let později byl natřen nejen plot, nýbrž také sám pomník. K poslední opravě pomníku došlo v roce 2015 (viz https://obecsrch.cz/wp-content/uploads/2017/03/zpravodaj_PROSINEC_2015.pdf). Zmínku o tomto pomníku lze nalézt i zde: https://www.vets.cz/vpm/10184-pomnik-obetem-1-svetove-valky/#10184-pomnik-obetem-1-svetove-valky.
Poslední aktualizace: 29.6.2024
Pomník padlým v 1. světové válce v Pohránově na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pomník padlým v 1. světové válce v Pohránově

Pohránov (Srch)
Pohránov (Srch)
Místní část
Podle lidových vyprávění získala tato ves své pojmenování od toho, že si zdejší lidé rádi hráli nebo byli velkými hráči, což nevyluč…
0.2km
více »
Pomník obětem tragických událostí při výrobě trhavin a střelivin v Semtíně na hřbitově v Hrádku
Pomník obětem tragických událostí při výrobě trhavin a střelivin v Semtíně na hřbitově v Hrádku
Pomník
Když byla roku 1920 založena pod patronátem Živnostenské banky a za spoluúčasti některých velkých československých bank (České banky…
0.8km
více »
Hřbitov v Hrádku
Hřbitov v Hrádku
Hřbitov
Původně byli místní pohřbíváni v Rosicích nad Labem, kam byla obec přifařena. Se vznikem ČSR se začaly po celé zemi budovat ve velké…
0.8km
více »
Protiletecký kryt u obce Hrádek
Protiletecký kryt u obce Hrádek
Pevnost, opevnění
Kryt,  který byl údajně vybudován během druhé světové války se nachází u vsi Hrádek (patří pod obec Srch). Objekt je v lese u hřbito…
0.8km
více »
Jak vyrobit vyjímatelnou postel do dodávky
Jak vyrobit vyjímatelnou postel do dodávky
Rady a tipy
Minulý rok na podzim jsem si začal pohrávat s myšlenkou změny mé dodáv…
0.8km
více »
Hrádek (Srch)
Hrádek (Srch)
Místní část
Když se řekne Hrádek, tak si každý představí obec u Nechanic se…
0.9km
více »
Pomník padlým v 1. světové válce v Hrádku
Pomník padlým v 1. světové válce v Hrádku
Pomník
Anabáze ohledně současného pomníku je poměrně dlouhá a složitá. Nejprve byla stavitelem K. Teplým z Pardubic vybudována v letech 192…
1.2km
více »
Stéblová
Stéblová
Vesnice
Ohledně původu názvu této vsi, která byla podle nálezů kamenných industrií a žárových hrobů osídlena již v neolitu, bude nejlépe ote…
1.6km
více »
Obecní rybník ve Stéblové
Obecní rybník ve Stéblové
Rybník
Zatímco již od 16. století byla část stéblovského katastru zaplavována…
1.6km
více »
Škola v Srchu
Škola v Srchu
Dům, budova
Podle tradice měl na konci 18. století vyučovat ve vsi jakýsi švec. Školní…
1.6km
více »
Doubravice (Pardubice)
Doubravice (Pardubice)
Městská část
Když uvidíme v okolí této pardubické městské části zbytky zdejších dubin,…
1.6km
více »
Pomník obětem první světové války v Srchu
Pomník obětem první světové války v Srchu
Pomník
Pomník se nachází na Pohránovské ulici v centru obce, před školou. Na pomníku je reliéf T.G.Masaryka.   Pod ním je text: Osvobozené vlasti padlým bratrům a dobyvatel…
1.7km
více »
Srch – stará vodárna
Srch – stará vodárna
Technická památka
V obci Srch na Pardubicku u domu č. p. 11 se nachází podzemní vodárna z…
1.7km
více »
Zvonička v Srchu
Zvonička v Srchu
Zvonice
Některé prameny nesprávně soudí, že podle stáří zdejšího zvonu zde musela stávat zvonička již v 18. století, ale jde o tradovaný omy…
1.7km
více »
Srch – Panchártkova stará hrušeň
Srch – Panchártkova stará hrušeň
Památný strom
Památných stromů na svých toulkách potkáváte jistě dost. Možná i hrušní, které se oproti ostatním ovocným stromům dožívají vyššího v…
1.8km
více »
Turistické rozcestí V Rozkoši
Turistické rozcestí V Rozkoši
Rozcestí
Rozcestník leží v lesích nedaleko Lázní Bohdaneč, kam odtud vedou modrá a zelená značka (viz https://www.turistika.cz/trasy/okolim-lazni-bohdanec )…
2.1km
více »
Kunětická hora ze Stéblové - nové značení
Kunětická hora ze Stéblové - nové značení
Trasa
Trasa ze Stéblové na Kunětickou horu je mezi hradeckými a pardubickými…
3km
více »
Výlet do Lázní Bohdaneč
Výlet do Lázní Bohdaneč
Tipy na výlet
Vyjíždíme vlakem, cíl vláčku je v Pardubicích na hlavním nádraží,…
4.2km
více »
Lázně Bohdaneč
Lázně Bohdaneč
Město
Lázně Bohdaneč leží ve Východních Čechách, severozápadně od města…
4.3km
více »
 Perníková chaloupka
Perníková chaloupka
Tipy na výlet
cílem Vašeho výletu může být úžasné místo zvané Perníková chaloupka,…
4.7km
více »
zavřít reklamu