Porto – nábřežní čtvrť a náměstí Ribeira (Cais da Ribeira, Praça da Ribeira)
Turistické cíle • Městská část
Jednou z nejznámějších, nejcharakterističtějších, nejkrásnějších a turisticky nejatraktivnějších částí historického centra Porta, zařazeného na Seznam kulturního dědictví UNESCO, je bezesporu nábřeží řeky Douro známé jako Ribeira. Pod tímto názvem, který také skutečně v překladu znamená Nábřeží nebo Nábřežní molo, si mnozí představí hlavně řadu vysokých, barevných - a často také „křivých a vlnících se“ – domů, ale název patří celé historické městské čtvrti ve farnosti sv. Mikuláše (São Nicolau) i půvabnému nevelkému náměstí, které je rovněž takovým místem setkávání i přehlídkou nejrůznějších hospůdek, kaváren i restaurací s venkovními zahrádkami a nechybí zde ani noční kluby. Je také jistě logické, že centrem této části města je historické náměstí Praça da Ribeira, poprvé písemně zmiňované již roku 1389. Je však jisté, že tato oblast byla osídlena již ve 4. století - z tohoto období totiž pocházejí zde nalezené mozaiky.
Tato oblast byla již v období středověku místem, kde bylo soustředěno množství otevřených obchodů, nabízejících ryby, chléb, maso a další zboží. Katastrofa zasáhla tuto čtvrť v roce 1491, kdy zde vypukl velký požár, který zničil většinu domů kolem náměstí a ty pak musely být přestavěny. Tehdy zde vznikly přízemní arkády a kamenné dláždění. Je přitom zajímavé, že ulice São João, spojující náměstí Ribeira s „horním“ městem, vznikla teprve v letech 1776 až 1782. V té době je zde rovněž zahájena výstavba velkých reprezentativních budov v neoklasicistním stylu. Původně bylo také toto náměstí ze severní, západní a východní strany uzavřeno budovami s arkádami, zatímco jeho jižní strana se širokým schodištěm sloužila jako úzký průhled na řeku Douro, obklopený středověkými městskými hradbami, strženými – až na část východního úseku - teprve v roce 1821.
Dominantou severní části náměstí s rozlohou přibližně 1.250 m2 je monumentální „trojpatrová“ fontána, pocházející z roku 1780. Její součástí je moderní socha sv. Jana Křtitele od sochaře João Cutileira. Najdeme zde ovšem také kubistickou plastiku Jose Rodriguese zvanou Cubo da Ribeira. Ta se nachází na místě, kde byly v roce 1980 při archeologických vykopávkách nalezeny zbytky fontány ze 17. století. Mnohé turisty však jistě zaujme zejména fronta středověkých domů na východní straně náměstí.
V blízkosti náměstí, většinou zaplněného turisty korzujícími i nacpávajícími se, se nachází několik dalších zajímavých památek, např. palác Casa do Infante (údajný rodný dům Jindřicha Mořeplavce), Burzovní palác nebo kostel São Francisco. A pokud si budete chtít domy v Cais da Ribeira opravdu pořádně prohlédnout, musíte opustit město Porto. Nejkrásnější pohled na ně totiž nabízí město Vila Nova de Gaia, nacházející se na druhém břehu řeky Douro, kam se dostaneme přes slavný most Ponte de D. Luís I. Součástí Ribeiry je např. také bronzový basreliéf, připomínající, že zde u Ponte das Barcas padlo v roce 1809 více než 4.000 lidí při boji s napoleonskými vojsky nebo jediná brána ze 14. století, která se zachovala z původních osmnácti, které prolamovaly hradby Muralha Fernandina.
Nábřežní čtvrť Ribeira dodnes charakterizují hlavně úzké, křivolaké uličky s výhledem na protější břeh Gaia s výrobnami slavného portského vína, temné pasáže, typické starobylé domy s barevnými fasádami a kosmopolitní denní i noční život, plný jedinečné atmosféry, historie, tradice, zábavy a krásy. Současná podoba této lokality pochází z roku 2001, kdy zde proběhly rozsáhlé restaurátorské práce v rámci akce Porto – hlavní město evropské kultury.