Porto – knihkupectví Lello (Livraria Lello)
Není zcela běžným jevem, aby mezi nejzajímavější a nejnavštěvovanější památky patřilo „obyčejné“ knihkupectví, byť jedno ze tří nejkrásnějších na světě. Druhé největší město Portugalska a Livraria Lello však k těmto výjimkám prostě patří. Neogotické knihkupectví s prvky secese, nazývané dříve také Livraria Lello & Irmão nebo Chardron, je v provozu nepřetržitě od roku 1906 a bývá považováno za objekt jedinečné historické a umělecké hodnoty. Jeho architektem byl Francisco Xavier Esteves a zařazením mezi významné portugalské památky se pyšní teprve od roku 2013. Lello najdeme na ulici Rua das Carmelitas (č. 144), vstup je zpoplatněn a bývá zde většinou hodně plno. Možná i díky tomu, že Vám při zakoupení některého z nabízených knižních titulů zaplacené vstupné z jeho ceny odečtou.
Původní knihkupectví bylo založeno již v roce 1869 a jeho zakladatelem byl Francouz Ernesto Chardron. V roce 1891 už Chardron vlastnil tři knižní domy, aby o tři roky později získali nejstarší knihkupectví tohoto jména bratři José Pinto a António de Sousa Lello. Ani toto knihkupectví ale ještě nebylo tím „pravým ořechovým“. Teprve 13. ledna 1906 bylo slavnostně otevřeno současné knihkupectví v Karmelitánské ulici (Rua das Carmelitas). A o třináct let později vznikla již zmíněná firma Livraria Lello & Irmão a v roce 1930 se název zjednodušil na současné Livraria Lello.
„Vratné“ vstupné bylo do knihkupectví zavedeno až v polovině roku 2015 a účelem tohoto kroku bylo regulovat vysoký počet turistů, kterých sem denně vstoupilo několik tisíc (v roce 2016 Lellem prošel více než milion návštěvníků, mezi kterými převažovali Španělé). Během několika měsíců se díky tomu zdejší tržby ztrojnásobily. O rok později pak bylo obnoveno zdobné průčelí budovy i barevná vitrážová skla interiéru. Jen stropní prosklenou plochu o velikosti 8 x 3,5 m tvoří celkem 55 skleněných panelů, poskládaných dle návrhu holandského architekta Gerarduse Samuela van Krieken.
Výrazné průčelí je trojstupňové. V dolní části se nachází vstup se dvěma postranními okny, nad ním pak sdružené obdélníkové trojokno a malby s postavami, které namaloval José Bielman a které představují Umění a Vědu. Horní část pak tvoří arkádové novogotické „krajkové okno” s dekorací rostlinnými motivy a třemi sloupky, zakončenými věžičkami. Dvojpodlažnímu interiéru jednoznačně dominuje nádherné, velké, centrální, točité dřevěné schodiště, podle kterého vzniklo schodiště bradavické knihovny v Harry Potterovi. Najdeme zde ovšem také novogotické knižní regály s lomenými oblouky a baldachýny, pod kterými se nachází busty slavných portugalských spisovatelů. Tyto busty vytvořil sochař Romão Júnior. V již zmíněné velké vitráži si můžeme mj. přečíst pracovní motto knihkupectví „Decus in Labore”.
Knihkupectví Lello, nacházející se v historickém centru Porta, můžeme navštívit od pondělí do pátku v čase od 10:00 do 19:30 hod., v sobotu od 10:00 do 19:00 hod. a v neděli od 11:00 do 19:00 hod.