Přírodní památka Tůně u Hajské
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
Tůně U Hajské je přírodní památka v okrese Strakonice severně od obce Hajská, která je chráněná z důvodu tůní v nivě řeky Otavy, kde se vyskytuje Stanoviště ohrožené rostliny žebratky bahenní a řady obojživelníků, kteří se zde rozmnožují. Tůně vznikly jako výsledek lidské těžby v dřívější době, kdy zde probíhalo rýžování zlata ve štěrkopískách usazených vlivem toku řeky Otavy.
Dále se zde vyskytuje prstnatec májový, silně ohrožený bazanovec kytkokvětý, ptačinec bahenní, bublinatka jižní, vachta trojlistá a žebratka bahenní. Z obojživelníků se zde nachází ropucha obecná, ropucha zelená, kuňka obecná, rosnička zelená, skokan zelený a skokan skřehotavý. Z ptactva zde hnízdí 43 druhů, mimojiné zvláště chráněný krutihlav obecný, lejsek šedý, žluva hajní či ťuhýk obecný.
Oblast byla již ve středověku centrem těžby zlata a později k těžbě štěrkopísku, kdy došlo k masivní těžbě a hloubení malých děr a vysypávání horniny do menších kopců. Pozdějším zatopením tak vzniklo množství tůní a vyvýšených oblastí. Po ukončení těžby začaly sejpy zarůstat keři a nízkou vegetací s převahou vřesů, čímž došlo ke vzniku chudých pastvin. Následovaly náletové dřeviny jako jívi, jeřáby a břízy a k osidlování oblasti množstvím živočišných druhů. Rozsáhlý výskyt obojživelníků je hlavním důvodem k tomu, že již v roce 1975 je oblast vyhlášená jako zvláště chráněné území, přesněji přírodní památka, o velikosti 6,5 ha. Vyjma množství obojživelníků přispěla k vyhlášení i druhová skladba teplomilné a suchomilné květeny rostoucí na okolních sejpech a bažinná společenství obývající tůně.